Ian Stewart "Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła"

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wyglądało życie znanych matematyków? Co spowodowało, że wybrali taką drogę życiową? W jaki sposób dokonali swoich odkryć? Z jakich środowisk się wywodzili? Jak odbierano ich dokonania?

Będę szczera, nigdy nie byłam matematycznym geniuszem. W sumie od czasów liceum nie miałam z nią do czynienia. Dlaczego więc zdecydowałam się na lekturę tej książki? Z ciekawości. Chciałam przekonać się, co autor ma mi do powiedzenia na temat wielkich matematycznych umysłów.

Nie znałam większości wymienionych tu osób, przez co lektura była dla mnie bardzo interesująca, choć obawiałam się tego, że nie będę w stanie zrozumieć słów autora. Nauki ścisłe rządzą się swoimi prawami i niektóre stwierdzenia dla osób niewtajemniczonych mogą się wydawać trudne do ogarnięcia. Na szczęście autor opowiadał o tych matematykach w ciekawy i zrozumiały sposób. Nie musicie obawiać się tego, że zostaniecie zalani wzorami, z których nic nie zrozumiecie.

Gdyby w ten sposób mówiono mi o matematyce, pewnie bardziej bym się nią zainteresowała. W szkole uczymy się regułek, podstawiania danych pod wzory, a nie mówi się nam o osobach, które stały za tymi dokonaniami. Nie wiemy o nich nic. Dzięki tej publikacji można to zmienić. Nie zabrakło tutaj również postaci kobiecych. Autor pokazuje, że miały one również coś do powiedzenia w świecie nauki zdominowanym przez mężczyzn.

Sporo tutaj ciekawostek i informacji, których nie wyniesiecie z lekcji matematyki w szkole. Jak już wspomniałam, całość jest napisana przystępnym językiem, więc nie będziecie mieli problemu z odbiorem. 

To publikacja nie tylko dla ścisłowców. Ja jestem humanistką z krwi i kości, a przypadła mi do gustu. I co najważniejsze, czytałam ją wieczorami po pracy, ale nie zdarzyło mi się, żeby zgubić wątek, co ostatnimi czasy często mi się zdarza podczas czytania nawet lekkich książek.

Ian Stewart
Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka