Lady Colin Campbell "Meghan i Harry. Prawdziwa historia"

 

Znawczyni królewskiego dworu – Lady Colin Campbell – obnaża funkcjonowanie brytyjskiej monarchii i wyjaśnia, na jakich warunkach Harry i Meghan chcieliby zbudować swoją przyszłość.

Autorka książki zagląda za kulisy związku księcia i księżnej Sussex. Rozmawia z przyjaciółmi, krewnymi, dworzanami i kolegami po obu stronach Atlantyku, ujawniając tło najbardziej nieoczekiwanej królewskiej historii od czasu abdykacji króla Edwarda VIII. Nakreśla dylematy i czające się pod powierzchnią problemy, które doprowadziły do decyzji o ustąpieniu pary ze stanowiska starszych członków rodziny królewskiej.

19 maja 2018 roku ludzie na całym świecie mogli zobaczyć ślub Meghan i Harry'ego. Zakochana para stanęła na ślubnym kobiercu mimo wielu przeciwności. Ona była rozwódką z Ameryki, on księciem. Kolejna kobieta z ludu miała wejść do rodziny królewskiej. Brzmi jak scenariusz do pięknej bajki. Los jednak napisał inny scenariusz. Na początku 2020 roku ta sama para postanowiła pójść na swoje i przenieść się do Ameryki. Autorka pokazuje, co się do tego przyczyniło.

Ta książka została napisana przez osobę związaną z rodziną królewską, która wie, z czym wiąże się bycie jej członkiem. Nie ma tu przestrzeni dla osób, które chcą wykorzystać swoją pozycję do osiągnięcia własnych celów. Będąc członkiem rodziny królewskiej, należy ją godnie reprezentować. Meghan od samego początku miała z tym ogromny problem. I chociaż ludzie na dworze byli gotowi na wiele ustępstw, ta nie odnalazła się w królewskim świecie.

Meghan jest tu pokazana w złym świetle. Autorka zaznacza, że jej wejście do rodziny królewskiej było dla jej członków korzystne. Pokazywało otwartość monarchii. Tylko nikt nie był gotowy na rewolucję, którą Meghan chciała przeprowadzić. Opisano tu jej relacje z rodziną. Choć ta temu zaprzecza, to ojciec zrobił wszystko, by córka miała godne życie. Autorka pokazuje, jak wychowanie na pępek świata wpłynęło na to, kim się stała. Jak traktuje ludzi, którzy nie są już potrzebni. Książę Harry jest zaś opisany jako rozpuszczony chłopiec, któremu matka pozwalała na zbyt dużo i nie nauczyła go ponoszenia konsekwencji za czyny. Zapatrzony w Meghan i gotowy zrobić dla niej wszystko. Nawet za cenę własnego szczęścia.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Trochę dała mi swoją treścią w twarz i na pewno dała do myślenia. Dała mi obraz tej pary tak odmienny od wszystkich, które do tej pory widziałam, że potrzebuję jeszcze parę dni, żeby się z nim oswoić. Zdawałam sobie sprawę z tego, że Meghan naginała pewne fakty na swój temat, autorka pokazała, że ta niemal na nowo napisała swoją biografię. Robi wszystko, by być w centrum zainteresowania i idzie do celu po trupach.

Słowa autorki mogą szokować i sama łapałam się za głowę, czytając je. Ale trzeba pamiętać, że napisała je osoba, dla której monarchia to świętość. To w pewnym sensie sprawia, że narracja zmierza w konkretnym kierunku. Lady Colin Campbell pokazuje, co Meghan i Harry zrobili źle i jak to powinno wyglądać w wykonaniu członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Widać ogromny rozdźwięk między Ameryką i Wielką Brytanią.

To kontrowersyjna, moim zdaniem, książka, ale uważam, że warto ją przeczytać i wyrobić sobie swoje zdanie. Zanim sięgnęłam po nią, obawiałam się nieco przesytu tą tematyką. Nie była to w końcu pierwsza książka o Meghan i Harrym, którą przeczytałam w tym roku. Lady Colin Campbell wciągnęła mnie w swoją historię od samego początku. Do tej pory zbieram szczękę po tym, co mi powiedziała. Takiej bomby się nie spodziewałam.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Księgarni Tania Książka.

"Meghan i Harry. Prawdziwa historia" znajdziecie na Taniaksiazka.pl
Sprawdźcie też inne nowości.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. O kontrowersyjności tej książki też dużo słyszałam, mimo to planuję przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka