Przedpremierowo! Jakub Benedyczak "Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku"

 

Czy w latach 70. XX wieku na Warszawę mogła spaść bomba atomowa?

Jak wyglądałby świat, gdyby w Chinach kwitła demokracja, a w Europie panował komunizm?

Czy Rosja jest skazana na tyranię?

Jak zmieniłby się bieg historii, gdyby finałowa sekwencja Bękartów wojny Quentina Tarantino wydarzyła się naprawdę i Żydzi zabiliby Hitlera?

A gdyby Adolf nie został Hitlerem?

Kuba Benedyczak – dziennikarz i analityk polityczny – wraz ze swoimi rozmówcami zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby historia potoczyła się inaczej. Okazuje się, że okrutne dzieje XX wieku wcale nie są najgorszym z możliwych wariantów. Wyłaniające się z rozmów alternatywne scenariusze stają się pretekstem do dyskusji o aktualnych problemach oraz o obecnej wojnie w Ukrainie. Pomagają zrozumieć powtarzalne mechanizmy historii, przez które Europa znów znalazła się na skraju obłędu.

Czy można było uniknąć najbardziej tragicznych wydarzeń i co zrobić, aby nie powtarzać błędów przeszłości?

Na te pytania odpowiadają eksperci z różnych dziedzin: historycy, pisarze, a także polityk i doradca służb specjalnych.

Ileż razy zdarzyło nam się zastanawiać nad tym, co by było gdyby... Przyznam, że sama myślałam o tym, co by było, gdyby Hitler nigdy się nie urodził. Czy znalazłby się inny szaleniec, który w imię chorej ideologii wymordowałby miliony osób?

Historia alternatywna nie była nigdy moją mocną stroną, to domena mojego męża. Jednak postanowiłam przekonać się, co będzie miał mi do zaoferowania Kuba Benedyczak. Najbardziej na moją wyobraźnię zadziałało zdanie o demokratycznych Chinach. O ile jeszcze jestem jakoś w stanie wyobrazić sobie komunistyczną Europę, o tyle w drugą stronę już tego rozumem nie potrafię ogarnąć. 

Ta książka to zbiór rozmów z ekspertami z różnych dziedzin, poruszających kwestie związane z alternatywną wersją historii. Są przeprowadzone w luźny sposób, bez kija w pośladkach, czego najbardziej się obawiałam. Tego typu publikacje potrafią skutecznie uśpić czytelnika, serwując jeden fakt za drugim. Nie w tym przypadku. Czytałam każdy z wywiadów z zainteresowaniem, byłam ciekawa, do jakich wniosków doprowadzą.

Znajdziecie tutaj zarówno alternatywne wersje historii, na przykład to, co byłoby, gdyby: Hitler nie doszedł do władzy, Chiny były demokratyczne, Polska zawarła sojusz z Niemcami przed II wojną światową, 11 września 2001 roku nie runęły dwie wieże, a Romanowie nie zginęli. Najbardziej interesowały mnie kwestie związane z Rosją. Te rozmowy pokazały ją z nieco innej strony, pozwoliły zrozumieć, w jaki sposób wybierano w niej władzę i czy możliwe było wyzwolenie jej z tyranii. Ciekawe były również kwestie związane z wybuchem II wojny światowej.

Nie brakuje tutaj stwierdzeń, które część czytelników może uznać za kontrowersyjne. Choćby to, jak wiele w naszej mentalności jest rosyjskich naleciałości. Lata zaborów i wojen zrobiły swoje. Nie chcę tutaj zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale te rozmowy otwierają oczy na wiele kwestii. 

To jedna z lepszych książek historycznych, które czytałam. Nie tylko pokazuje alternatywną wersję historii, ale także omawia współczesne kwestie w szerszym aspekcie. To przerażające, że ludzkość nie wyciąga żadnych wniosków z tego, co się wydarzyło i historia zatacza koło.

Premiera książki odbędzie się już jutro.

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Znak.

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Czasami lubię sięgnąć po książki historyczne. Najbardziej jestem ciekawa alternatywnych zdarzeń. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym przeczytała. Lubię takie książki

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa pozycja, koniecznie muszę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka