Kathleen Sears "Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu"

 

Mity o bogach i herosach znane ze szkoły często są przedstawiane w sposób, który zniechęciłby nawet Homera. Ten nieskomplikowany przewodnik pomija nudne szczegóły, a zamiast tego zapewnia ekscytującą lekcję klasycznej mitologii.

Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu zabierze Cię w niezapomnianą podróż przez mity stworzone w starożytnej Grecji i Rzymie.

Opowieść o pięknej Helenie i wojnie trojańskiej, historia o zabiciu Meduzy przez Perseusza, zapis o smutnych losach Edypa czy fascynujące prace Heraklesa to tylko niektóre mity warte poznania. Przeczytaj o niezwykłych istotach: cyklopach, syrenach, harpiach, Minotaurze, Sfinksie...

Uwielbiam mitologię. Czytałam już wiele wersji opowieści o herosach i bogach z Olimpu. Znam je już na pamięć, ale jakoś niespecjalnie mi to przeszkadza. Dlatego też bez większego zastanowienia sięgnęłam po ich kolejną odsłonę.

Znajdziecie tutaj dobrze znane historie o starożytnych bogach. Nie tylko grackich, ale także i o rzymskich. Są one podane w skondensowany sposób, łatwo można zapamiętać informacje na temat bohaterów poszczególnych mitów. Czasem czułam niedosyt, czytając je, czegoś brakowało mi w tych historiach. To dobra książka na rozruch, żeby wejść do świata mitologii. Wyjaśnia też w przystępny sposób relacje między bogami, w których można się na pewnym etapie pogubić (biorąc pod uwagę wyczyny Zeusa). 

Kilka razy w trakcie lektury się uśmiechnęłam, zwłaszcza czytając o podbojach Zeusa. I przy okazji przypomniało mi się, jak za dzieciaka próbowałam sobie rozpisać wszystkie jego dzieci, szukając ich w takiej starej encyklopedii, ale mój zapał się ostudził przy około 20. Czy mam swoją ulubioną opowieść z tego zbioru? Nie, wszystkie były dla mnie na takim samym poziomie i nie mam faworyta.

Jedyna rzecz, która raziła mnie w trakcie czytania, to powtórzenia. Czasem w obrębie jednego akapitu. Serio, zapamiętałam za pierwszym razem, jakim cudem udało się uratować Zeusa przed zjedzeniem go przez Kronosa. Podobnie było z załatwieniem Meduzy. Zgrzytałam zębami, gdy po raz kolejny dostawałam te same informacje. Na szczęście nie było takich momentów jakoś specjalnie dużo, ale wybijały mnie z rytmu czytania.

To całkiem niezła książka, dzięki której przypomnicie sobie najważniejsze mity, po raz kolejny spotkacie ich bohaterów. I nie musicie się obawiać, że będziecie w trakcie lektury mieli wrażenie, że czytacie dzieło liczące z 1000 lat, całość jest napisana lekkim językiem.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Jak ktoś lubi takie książki to będzie świetna propozycja. Jak każdy gatunek znajdzie swoich odbiorców

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka