Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #442 Meg Gardiner, Michael Mann "Gorączka 2"

 

Następnego dnia po finałowej scenie Gorączki Chris Shiherlis zaszywa się w Koreatown, ranny, wpółprzytomny i desperacko usiłujący wydostać się z LA. W pogoń za nim rusza detektyw policji Los Angeles Vincent Hanna. Kilka godzin wcześniej w trakcie strzelaniny pod światłami stroboskopowymi na końcu pasa startowego lotniska LAX Hanna zabił wspólnika Shiherlisa, Neila McCauleya. Teraz Hanna jest zdeterminowany, żeby dorwać i zabić także Shiherlisa, ostatniego ocalałego członka ekipy McCauleya, zanim ten zniknie z miasta.

W roku 1988, siedem lat wcześniej, McCauley, Shiherlis i ich ekipa zawodowców dokonują skoków na Zachodnim Wybrzeżu i pograniczu amerykańsko-meksykańskim, a potem w Chicago. Ambitni i śmiali zgarniają szybką forsę i prowadzą barwne życie. Tymczasem Vincent Hanna, detektyw z chicagowskiego wydziału zabójstw – człowiek niepogodzony ze swą przeszłością – podąża za swoim powołaniem. Ściga uzbrojonych i groźnych ludzi, ukrywających się w mrocznych, dzikich zakątkach, i poluje na brutalny gang złodziei okradających prywatne domy.

Okazuje się, że działania McCauleya i Hanny prowadzą do niespodziewanych reperkusji.

Dzisiaj przychodzę do Was z polecajką. Jeśli szukacie dobrej powieści sensacyjnej, to możecie śmiało zapisać sobie ten tytuł. Nawet nie myślałam, że wciągnę go praktycznie za jednym przysiadem, bo to grubasek.

Na początku trudno było mi się połapać w nadmiarze bohaterów, a i odnalezienie się w czasoprzestrzeni stanowiło wyzwanie. Na szczęście szybko złapałam właściwy rytm i przepadłam. Akcja nie zwalnia nawet na moment, bohaterowie są z krwi i kości. Bardzo się z nimi zżyłam i trudno było mi się z nimi pożegnać. Angażowałam się w to, co się działo. Nie zliczę, ile razy na głos komentowałam ich poczynania. Czasem niekoniecznie pięknie polszczyzną. Czy miałam swojego ulubieńca? Tu mam dylemat między Chrisem i Vincentem. Każdy z nich na równi mnie irytował, ale też intrygował. Jednak częściej łapałam się za głowę, widząc, co wyprawia Chris. Jego akcje czasem przyprawiały mnie o palpitacje serca. 

Czytanie książki sprawiało mi momentami niemal fizyczny ból. Bywa bardzo brutalna. Nie umiałam spokojnie czytać o wyczynach przestępcy, który w straszny sposób traktował kobiety. Brakowało mi niemal tchu, gdy widziałam, co robi. Musiałam robić sobie przerwy w czytaniu, żeby nieco ochłonąć. Mam tu na myśli przede wszystkim wątek Andi i jej córki. Jakby co, to jesteście ostrzeżeni, że takie rzeczy się tutaj dzieją.

Jeśli szukacie rozrywki w czystej postaci, to myślę, że książka może się Wam spodobać. Naprawdę dużo się dzieje, nie można narzekać na nudę. I jeśli wydaje się Wam, że tytuł książki coś Wam mówi, a i fabuła jakaś znajoma, to tak, macie rację. Wydarzenia z powieści dzieją się przed i po akcji filmu "Gorączka".

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka