Randall Munroe "What if? A co gdyby?"


Podobno nie ma głupich pytań. Ta lektura pokazuje, że jest inaczej. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaką moc generuje mistrz Yoda? Albo nad tym, z jakiej wysokości trzeba zrzucić stek, żeby spadł na ziemię usmażony? Ja nigdy o tym nie myślałam. W tej książce znajdziecie więcej takich pytań. Randall Munroe, człowiek, który pracował kiedyś dla NASA, stara się na nie odpowiedzieć, podając naukowe wytłumaczenia i podchodząc do tematu z przymrużeniem oka.
Przyznam szczerze, że niektóre pytania wprawiały mnie w konsternację. Jestem bardzo ciekawa, jaką minę miał autor, gdy słyszał coś takiego:

"Czy możliwe byłoby schłodzenie zębów do tak niskiej temperatury, żeby pod wpływem gorącej kawy rozprysły się na kawałki"
albo:
"Gdyby ludzie mieli koła i potrafili latać, jak odróżnialibyśmy ich od samolotów?"

A myślałam, że pytanie syna mojej chrzestnej o to, czemu pomidory nie rosną na drzewach to szczyt fantazji. Na niektóre pytania autor nie odpowiedział, ale skomentował je adekwatnym obrazkiem. Gdyby nauczyciele tłumaczyli chemię i fizykę tak jak on, skończyłby się problem ze złymi ocenami z tych przedmiotów. Obrazki Randalla Munroe pozwalały mi na wyobrażenie sobie pewnych rzeczy, co zdecydowanie ułatwiało przyswojenie ich.
Nie myślałam, że o nauce można mówić w tak przezabawny sposób. Czytając What if?, czułam, że autor włożył w tę publikację całe swoje serce. Bardzo sumiennie się do niej przygotował. To wszystko przełożyło się na jakość książki. Jest po prostu genialna. Czyta się ją z największą przyjemnością. Pomaga w tym humor autora, który pokazuje, że teoretycznie proste pytania wymagają niekiedy skomplikowanych odpowiedzi i odwrotnie. Radzę jednak dawkować sobie czytanie What if, gdyż nadmiar informacji może w pewnym momencie przytłoczyć.
Myślę, że tę książkę można podsunąć każdemu uczniowi, który nie może zainteresować się naukami ścisłymi. Takie podejście do nich powinno ich zaciekawić. Dobra rozrywka i niekontrolowane wybuchy śmiechu gwarantowane. Polecam.

Randall Munroe
What if? A co gdyby?
Wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa 2015

Udostępnij ten post

6 komentarzy :

 1. Muszę ją mieć. :) Każda kolejna recenzja mnie o tym przekonuje. :)
  Ale to pytanie o zamrożenie zębów i wypicie gorącej kawy - aż zęby mogą rozboleć. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że ta książka byłaby niezwykle interesującą lekturą ot tak, by dowiedzieć się czegoś ciekawego. Jednak jednocześnie nie jest chyba książką, którą chcę mieć za wszelką cenę. :)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i też polecam.Pytania zadziwiają fantazją, ale odpowiedzi, rzeczowe, szczegółowe. Duży szacunek dla autora. I masz rację, to książka do delektowania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka bardzo mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszę o niej coraz więcej dobrego i chyba po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka