Emma Donoghue "Pokój"

Dziś po raz kolejny siedzę przed laptopem i nie wiem, co mam napisać, Są powieści, które na długo zapadają w pamięć, nie pozwalają o sobie zapomnieć, szokują. Moim zdaniem Pokój należy do tej grupy.

Siedem lat temu Stary Nick porwał młodą studentkę i uwięził ją w pokoju, który stał się jej więzieniem. Porywacz przychodził do swojej ofiary, gwałcił ją i spłodził z nią syna, pięcioletniego obecnie Jacka. Matka robi wszystko, by zapewnić dziecku namiastkę normalnego życia. Nie jest to łatwe. Jack śpi bowiem w szafie, w której liczy skrzypnięcia łóżka Mamy. Wie, że nie może wyjść z niej, gdy przychodzi do nich Stary Nick. Chłopiec nie zdaje sobie sprawy z tego, że poza Pokojem istnieje inny świat. Matka postanawia mu to uświadomić. Pokój opisuje codzienność dwojga zakładników, widzianą oczami dziecka. Czy uda im się kiedykolwiek wyjść z więzienia?

Nie byłam w stanie przeczytać dziennie więcej niż 20 stron tej powieści. Wielokrotnie zalewałam się nad nią łzami. Czytanie Pokoju sprawiało mi ból. Matka starała się zapewnić synowi w miarę normalne życie, bezpieczeństwo i wszystko to, co było im potrzebne do przeżycia. Nadal sypiała ze swoim oprawcą. Wiedziała, że jeśli go zezłości, skaże siebie i Jacka na śmierć.

Podziwiam matkę chłopca, że w tak trudnej sytuacji potrafiła dać synowi w miarę szczęśliwe dzieciństwo. Bawiła się z nim i robiła wszystko, by niczego mu nie zabrakło, poświęcając samą siebie. Czułam jej miłość do dziecka. Była okupiona cierpieniem, ale prawdziwa.

Tak, jak pisałam, codzienność dwojga zakładników poznajemy z perspektywy małego dziecka. Jego wypowiedzi były wypełnione błędami i neologizmami. Chłopczyk jest bardzo bacznym obserwatorem. Nie chodzi do szkoły, ale jest mądry. Skradł moje serce. 

Z tego, co mi wiadomo, autorka napisała tę książkę pod wpływem historii Elisabeth Fritzl, która przez wiele lat była więziona przez ojca w piwnicy. Ojciec gwałcił ją i spłodził z nią kilkoro dzieci. Do tej pory nie potrafię zrozumieć, jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi. Pewnie nigdy tego nie zrozumiem.

Pokój to jedna z najtrudniejszych powieści, z jakimi przyszło mi się zmierzyć. Nawet nie macie pojęcia, ile kosztuje mnie napisanie tego tekstu. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie chciał przeczytać tę książkę. Nie mam o to do nikogo pretensji. To bardzo trudna powieść. Sami zdecydujcie, czy chcecie ją przeczytać.

Emma Donoghue
Pokój
Wydawnictwo Sonia Draga
Katowice 2016

Udostępnij ten post

13 komentarzy :

 1. Gdy oglądałam film 3096 dni byłam w ciężkim szoku jeszcze przez kilka dni. Gdy zobaczyłam że reklamują podobny film który ma wyjść do kin bardzo chciałam na niego iść ale niestety nie dotarłam więc chyba będę musiała zabrać się za książkę.
  Zapraszam do mnie:
  http://nesiness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę się jej obawiam, skoro mówisz, że to trudna powieść. Na pewno najpierw obejrzę film.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film, zrobił na mnie ogromne wrażenie, dlatego też jestem bardzo ciekawa tej książki. Chociaż wolałabym najpierw przeczytać, a potem oglądać. No niestety, nie miałam pojęcia o istnieniu tej pozycji literackiej :(
  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję, że złapie mnie za serce i będzie mnie dręczyła po przeczytaniu...ale czuję, że muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam już na półce. Oprócz tych pozytywnych recenzji czytałam też negatywne. Mam nadzieję, że moja będzie wyglądać podobnie do Twojej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam bardzo podobne odczucia, czytałam co najmniej z trzy lata temu, a pamiętam wszystko :(((

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż taka mocna emocjonalnie jest ta książka? Nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jeden strony bardzo mnie ta książka przeraża, a z drugiej kusi. Myślę, że się na nią odważę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Obejrzę, ale nie przeczytam. Zbyt wiele negatywnych recenzji na temat książki czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałam zobaczyć film ale ponoć właśnie jest mega ciężki; książka zapewne też. Trzeba mieć dobry moment na tak trudną lekturę.

  Pozdrawiam! :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam kilka lat temu, książka zrobiła nam ogromne wrażenie, teraz jestem bardzo ciekawa filmu...

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię trudne, wartościowe powieści, więc na pewno przeczytam "Pokój".

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w planach zarówno książkę jak i film ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka