Carl Sagan "Kosmos"

Sięgając po tę książkę, nieco bałam się tego, że przygniecie mnie ciężar faktów naukowych i po paru stronach odłożę ją na półkę. Na szczęście Carl Sagan pozytywnie mnie zaskoczył.

Autor opowiada o wszechświecie z pasją, mogłabym słuchać go godzinami. Sagan zadaje wiele pytań, które nam pewnie wielokrotnie przeszły przez myśl. Czy na Marsie istnieje życie? Czy Wenus faktycznie jest bliźniaczą planetą dla naszej Ziemi? Czy kiedyś było więcej planet? Z czego są zbudowane pierścienie otaczające planety? Skąd na Księżycu wzięły się kratery? Dlaczego kratery na Ziemi po jakimś czasie znikają?

Od wielu lat naukowcy próbują zbadać wszechświat. Carl Sagan w przyjazny dla laików sposób opisuje wnioski, do jakich doszli współcześni nam uczeni oraz ich poprzednicy. Wszystko to, o czym mówi, jest zrozumiałe. Nawet uczniowie szkoły podstawowej byliby w stanie zrozumieć to, co autor próbuje przekazać. Dzięki niemu kosmos staje się mniej obcy.

Najbardziej przypadły mi do gustu fragmenty opisujące Wenus. Wiele razy słyszałam, że to bliźniacza planeta Ziemi. Znajdują się one dość blisko siebie i podejrzewano, że na Wenus również istnieje życie. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że ta planeta nie jest wcale tak przyjazna dla istot żywych, jak wcześniej się wydawało. A jak jest z Marsem? Czy są tam ludki, których inwazji się boimy? Tego już musicie przekonać się sami. Z ciekawością czytałam również rozdział o kometach. Czy faktycznie powinniśmy się ich bać? Jak kiedyś je postrzegano?

Choć jest to pozycja popularnonaukowa, czyta się ją szybko. Nie czułam w trakcie lektury zmęczenia i nie czułam przytłoczona się wzorami czy naukowymi wywodami. Dzięki tej książce w inny sposób spojrzałam na wszechświat, wiele rzeczy zrozumiałam. Żałuję tylko tego, że w publikacji jest stosunkowo niewiele zdjęć. Nie pogardziłabym, gdyby było ich trochę więcej. Lubię widzieć na fotografiach to, o czym czytam w książce naukowej.

Komu mogę polecić Kosmos? Wszystkim. Pasjonatom wszechświata, uczniom, nauczycielom fizyki i każdemu czytelnikowi, który chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, co nas otacza.

Carl Sagan
Kosmos
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2016

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję
Portalowi Księgarskiemu oraz Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

3 komentarze :

 1. Odpowiedzi
  1. A szkoda, ja akurat czytam i również gorąco polecam... sam Carl Sagan jest opiewany jako największy poeta wśród naukowców. Pisał książki z zacięciem godnym niejednego mistrza pióra, a przy okazji naprawdę przystępne dla każdego i przelewa swoją pasję nad kontemplowaniem Wszechświata ( więc również i nas ) na czytelnika. Jest jeszcze jedna alternatywa dla tej książki - serial. O tym samym tytule, który przedstawia te wszystkie zagadnienia w jeszcze bardziej obrazowy sposób. Oczywiście też tworzony przez Sagana. Jest on z lat '80 ale w 2014 powstała nowa wersja, odnowiona z równie charyzmatycznym spadkobiercą mentalnym pomysłu - Tysonem (nie mylić z bokserem ). Mam nadzieje, że jednak zachęciłem przynajmniej na serial :P Pozdrawiam

   PS Bardzo przytulny i uroczy blog, dziękuje i "chcemy więcej".
   PPS Jeżeli chodzi o książki naukowe to polecam Hawkinga "Krótką historię czasu" i jego "sequel" "jeszcze krótszą historię czasu" - podobne, podobne tematy, równie przystępnie :P

   Usuń
 2. O matko ale się cieszę że wznowiono i znów wydano ten klasyk Carla Sagana! :D Tego pana znam doskonale ale jednak głównie z cytatów, archiwalnych odcinków Cosmosu na YT no i dzięki panowi Adamowi z Kwantowa - http://www.kwantowo.pl/2014/11/09/7-powodow-dla-ktorych-swiat-pokochal-carla-sagana/ Jednak nie mogłam wcześniej trafić na tak często chwalone jego książki popularnonaukowe. Właśnie zamówiłam i nie mogę się doczekać. :)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka