Linda Rodriguez McRobbie "Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie"

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, żyły księżniczki, które musiały być silne i odważne, by nie zginąć w męskim świecie.

Niegrzeczne księżniczki to 30 historii o niezwykłych, często nieznanych kobietach, które żyły w różnych miejscach i w innych czasach, ale łączyło je jedno - były związane z królewskim rodem. O istnieniu niektórych z nich dowiedziałam się dopiero w trakcie lektury. O ile Anna Boleyn wyskakuje niemal z mojej lodówki, o tyle na przykład o Alfhildzie nigdy nie słyszałam.

Niektóre księżniczki zasłynęły tym, że nie bały się chwycić miecza w dłoń. Inne zaś lubiły pobalować i zmieniać partnerów. Część z nich była po prostu szalona. Autorka opisuje ich losy prostym językiem, choć jej opowieść wciąga. Bywały co prawda momenty, w których nieco mi się nudziło, bo dobrze znałam daną historię, ale na szczęście było ich niewiele. Atutem tej książki jest między innymi to, że Linda Rodriguez McRobbie nie zanudza czytelników suchymi faktami i nie zarzuca datami. Przyznam, że tego nieco się obawiałam. Myślałam, że pogubię się w natłoku bohaterek, ale autorka potrafiła nad nimi zapanować.

Doceniam ogrom pracy, jaki Linda Rodriguez McRobbie włożyła w tę publikację. Wiele historii obrosło w legendy i wyłuskanie z nich prawdy stanowiło nie lada wyzwanie. Sama autorka przyznaje, że niektóre "fakty" trzeba traktować jako pogłoski. Czytelnicy, którzy chcą jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę, znajdą w publikacji obszerną bibliografię.

Na uwagę zasługuje także samo wydanie książki. Wydawca wykonał kawał dobrej roboty. Strony posiadają zdobienia, a dodatkowe informacje są wyróżnione za pomocą ramek. Całość robi ogromne wrażenie. Plusem dla mnie, czyli okularnicy, jest dość duża czcionka, która ułatwiała czytanie.

Komu polecam książkę? Fanom nietuzinkowych historii oraz czytelnikom lubiących czasy, gdy większość Europy znajdowała się pod panowaniem koronowanych głów. To kawał dobrej lektury, której warto poświęcić uwagę.

Linda Rodriguez McRobbie
Niegrzeczne księżniczki
Wydawnictwo Znak
Kraków 2016

Udostępnij ten post

4 komentarze :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka