Zuzanna Korońska "Ja i inni wariaci"

Zuzanna była kobietą sukcesu. Psychologiem i coachem, szczęśliwą mężatką. W końcu zaczyna czuć, że dzieje się z nią coś złego. Od stanów euforycznych zaczyna przechodzić do głębokiej depresji. Lekarz orzeka, że kobieta cierpi na chorobę dwubiegunową. Zuzanna załamuje się diagnozą, lecz dochodzi do wniosku, że jakoś upora się z chorobą, nie biorąc przy tym przepisanych leków. Rzuca się w wir pracy, znajdując co chwila nowe zajęcie. Poznaje Młodego, którego od razu zaczyna pożądać. Początkowo nie chce zdradzić męża, jednak pociąg seksualny do mężczyzny jest silniejszy. Dariusz dowiaduje się o tym, że żona doprawiła mu rogi. Zdradę przyjmuje nad wyraz spokojnie, tłumacząc ją chorobą Zuzanny. Jak długo będzie w stanie udawać, że nic się nie stało? Czy kobiecie uda się pokonać własne demony?

Jakiś czas temu na moim blogu pojawiła się recenzja Bezdomnej. Bohaterka tej książki cierpiała, przynajmniej według autorki, na chorobę dwubiegunową. W trakcie lektury autobiograficznej powieści Zuzanny Korońskiej, po raz kolejny uświadomiłam sobie, że Katarzyna Michalak nie miała najmniejszego pojęcia o tym, co pisze. Porwała się z motyką na słońce i nie wyszło jej to na dobre. W tym przypadku było inaczej. To, co opisano w książce, wydarzyło się naprawdę. Autorka wiedziała, czym jest choroba dwubiegunowa.

Czytając tę książkę, zrozumiałam w końcu na czym polega ta choroba. Mogłam zobaczyć, jak wygląda jej przebieg. Historia Zuzanny pokazuje, że choruje nie tylko pacjent, ale także jego otoczenie. Współczułam Dariuszowi i podziwiałam go za to, że potrafił wytrwać z żoną na dobre i na złe. Wielu facetów na jego miejscu dałoby nogę. Kobieta miała ogromne szczęście, że trafiła na kogoś takiego. A Młody? To była zupełnie inna historia. Jaka? Przekonajcie się o tym sami, nie będę Wam psuła niespodzianki.

Może i okładka jest cukierkowa, ale opisana w niej historia do najprostszych nie należy. To opowieść o walce z demonami. Trudna i niejednokrotnie niemal niemożliwa do wygrania. Daje do myślenia i pozostaje w pamięci.

Jeśli chcecie przekonać się, czym właściwie jest choroba dwubiegunowa i jak wygląda walka z nią, przeczytajcie tę książkę. Nie będzie to łatwa lektura, ale dzięki niej zrozumiecie chorych ludzi i spojrzycie na nich w inny sposób. I jeśli czytaliście Bezdomną, pozbędziecie się z pamięci zakłamanego obrazu choroby dwubiegunowej.

Zuzanna Korońska
Ja i inni wariaci
Wydawnictwo Edipresse
Warszawa 2016

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję
Wydawnictwu Edipresse.

Udostępnij ten post

3 komentarze :

 1. Będę ją mieć zatem na uwadze, bo Bezdomna Katarzyny Michalak odcisnęła na mnie nie małe wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zdecydowałam się na "Bezdomną", bo nie słyszałam żadnej pozytywnej wypowiedzi na temat tej książki...

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Bezdomnej" nie przeczytam, bo po jednej książce Michalak nie chce poznawać jej kolejnych powieści :) Nie mniej jednak ,,Ja i inni wariaci" mnie zaciekawiła!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka