J.K. Rowling "Baśnie Barda Beedle'a"

Dzisiaj opowiem Wam o baśniach, które czyta się dzieciom w rodzinach czarodziejów. My wyrastamy na Kopciuszku czy Czerwonym Kapturku. Oni zaś słuchają opowieści o Czarodzieju i skaczącym garnku czy Czarze Marze i jej gdaczącym pieńku.

Przekład z runów autorstwa Hermiony Granger opatrzył swoimi komentarzami sam Albus Dumbledore. Nie będę Wam streszczać tych historii. Jeśli chcecie się z nimi zapoznać, musicie zrobić to sami.

Podobnie jak w naszych, mugolskich baśniach, te historie mają morał. Łatwo go odczytać. Każda opowieść daje do myślenia i zapada w pamięć. Najbardziej wstrząsnęło mną Włochate serce czarodzieja. Nie wiem, czy przeczytałabym taką bajkę na dobranoc swojemu dziecku. To trochę tak, jakbym mu pojechała braćmi Grimm bez cenzury. Najbardziej znana z całego tomu jest Opowieść o trzech braciach, którą mieliście okazję poznać, jeśli czytaliście ostatni tom przygód Harry'ego Pottera albo jeśli oglądaliście film. Niektóre z nich były wspomniane przez Rona w książkach, ale nie wniosły zbyt wiele do fabuły.


Ten niewielki objętościowo zbiór z baśniami jest idealnym dopełnieniem serii o Harrym Potterze. Został pięknie wydany. Ma twardą oprawę i jest ilustrowany. Przyniesie sporo frajdy zarówno młodszym czytelnikom, jak i starszym, którzy wychowali się na opowieściach o młodym czarodzieju. Żałuję nieco tego, że tych baśni nie było tu więcej. Z chęcią przeczytałabym jeszcze kilka.

To gratka dla fanów Pottera. Dzięki niej możemy wrócić do czasów dzieciństwa. Tę książkę połyka się w ciągu godziny, w porywach szaleństwa dwóch. Można także czytać sobie jedną opowieść do poduszki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co czytało się w czarodziejskich rodzinach, poszukajcie tej publikacji. Kupując ją, wesprzecie Comic Relief i fundację Lumos. Pomóżmy dzieciakom w walce o dobre dziś i lepsze jutro.

J. K. Rowling
Baśnie Barda Beedle'a
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2017

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Cudowne są te baśnie. Szkoda, że nie jest ich więcej. Mam poprzednie wydanie, również w twardej oprawie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe są te baśnie, posiadają dużo mądrości.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka