Ransom Riggs "Baśnie osobliwe"

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, żyli osobliwi, obdarzeni na przykład wężowymi ustami... Baśnie osobliwe, o których chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, to zbiór historii pokazujących nam, jak wyglądało życie osobliwych, zanim pani Peregrine stworzyła dla nich dom. Z lektury dowiecie się na przykład tego, kim była pierwsza ymbryna. Poznacie między innymi księżniczkę, która miała wężowy język i plecy pokryte łuską oraz kobietę, która potrafiła rozmawiać z duchami.


Ta książka jest uzupełnieniem trylogii o pani Peregrine i jej osobliwych podopiecznych. Czyta się ją jednym tchem. Znajdziecie tu 10 różnych opowieści o osobliwych ludziach. Każda z nich niesie ze sobą morał. Jaki? O tym musicie przekonać się sami.

Redaktorem tomu jest Millard Nullings, którego raczej nie muszę Wam przedstawiać. To on zebrał te opowieści w jednym tomie i opatrzył swoimi komentarzami. Jego wstęp doskonale wprowadził mnie do świata istot osobliwych.

W trakcie lektury przeniosłam się w czasie i kompletnie przepadłam. W moim przypadku jest trudno mnie aż tak zachwycić fantastyką, jednak autorowi się to udało. Moje serce podbiły historie o ludożercach oraz o wspomnianej już przeze mnie księżniczce z wężowym językiem. Opowieść o gołębiach zaś utwierdziła mnie w przekonaniu, że niektórych ptaków po prostu trzeba się bać.

Baśnie osobliwe zostały przepięknie wydane. Już sama okładka robi wrażenie, ale kawał dobrej roboty wykonał także Andrew Davidson, który stworzył grafiki. To, co widzicie na zdjęciu obok, to jedno z jego dzieł. Znajdziecie ich tu więcej. Jedno pobija na głowę drugie. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu tego człowieka. Te ilustracje są czarno-białe, co zresztą widzicie, ale mają w sobie tyle magii, że trudno oderwać od nich wzrok. Szata graficzna dodała tym opowieściom niezwykłego klimatu. Bez rysunków czegoś tym baśniom by zabrakło. Szkoda tylko, że jest ich tak niewiele. 

To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które znają osobliwych podopiecznych pani Peregrine, ale również i dla tych, którzy chcą je poznać. Jeżeli chcecie poczuć odrobinę magii i przenieść się do niezwykłego świata istot osobliwych, zachęcam do lektury. Mam nadzieję, że Was oczaruje równie mocno, jak i mnie.

Ransom Riggs
Baśnie osobliwe
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2017

Za niezwykłą podróż do świata baśni
dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Muszę dokończyć trylogię o osobliwcach, a później na pewno sięgnę też po te baśnie! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka