Iwona Kienzler "Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii"

Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. Byłam ciekawa, co Iwona Kienzler będzie chciała mi opowiedzieć o życiu miłosnym członków dynastii. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Trochę obawiałam się tego, że autorka będzie starała się za wszelką cenę mnie zaszokować. Jakie są moje wrażenia po lekturze?

Z racji faktu, że moja siostra jest historyczką, posiadam całkiem sporą wiedzę na temat polskich królów i dość trudno mnie w ich kwestii zagiąć. Muszę jednak przyznać, że autorce się udało, jeśli chodzi o Zygmunta Starego. Jakoś nie zakodowałam tego, że miał przed Boną jeszcze jedną żonę i to było dla mnie zaskoczenie. A Wy wiedzieliście o tym?

Większość podanych przez autorkę faktów było mi doskonale znanych. Albo słyszałam o nich w szkole, albo czytałam w innych książkach. Nie uważam jednak, że jest to wada tej publikacji. Wręcz przeciwnie. Autorka bardzo dokładnie omówiła życie miłosne Jagiellonów i co najważniejsze - trzymała się chronologii, więc nie ma opcji, żebyśmy się pogubili w miejscu i czasie.

Książkę czyta się szybko. Jest napisana przystępnym językiem. Iwona Kienzler wykonała kawał dobrej roboty. Nie starała się nas zaszokować, tak jak na przykład Elwira Watała w swoich książkach, i nie rzucała faktami wyciągniętymi z rękawa. Wszystko to, co napisała Iwona Kienzler, możemy znaleźć w źródłach historycznych, więc jej publikacja jest wiarygodna. Moi zdaniem jednak przypadnie do gustu bardziej tym czytelnikom, którzy nie mają zbyt obszernej wiedzy na temat dynastii Jagiellonów. W przeciwnym wypadku można odnieść wrażenie, że czyta się coś, o czym się już dobrze wie. Jeżeli do tej pory nie interesowaliście się historią poza tym, co wynieśliście ze szkoły, myślę, że książka przypadnie Wam do gustu. 

Nie jest to może publikacja jakoś specjalnie odkrywcza, ale warto mieć ją na uwadze. Autorka podeszła do tematu obiektywnie. Nie wyczułam, by kogoś specjalnie faworyzowała, czy okazywała niechęć. Jestem ciekawa jej kolejnych książek o miłosnych sekretach królów.

Iwona Kienzler
Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii
Wydawnictwo Lira
Warszawa 2017

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka