David Day "Atlas Tolkienowski"

W przeciwieństwie do mojego męża, nie przeczytałam wszystkich powieści Tolkiena, ale znam Hobbita i Władcę Pierścieni. Postanowiłam przekonać się, co o Śródziemiu i innych krainach ma mi do powiedzenia David Day.

W książce Davida Daya znajdują się tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. To nie jest streszczenie powieści, o których wspomniałam wcześniej, więc jeśli ich nie czytaliście, nie musicie się bać, że David Day coś Wam zaspoileruje. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, w których znajdziecie opowieści o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.


Publikację czyta się jednym tchem. Jak wspomniałam, ja znam tylko dwie powieści Tolkiena, ale nie czułam się zagubiona w trakcie lektury. Wiedziałam, o czym jest mowa. Plusem jest to, że informacje zostały podane w porządku chronologicznym, więc nie skaczemy od jednego tematu do drugiego. Mnie najbardziej spodobały się fragmenty dotyczące wydarzeń, które znałam z Hobbita. Przyjemnie było przenieść się znów do tamtych miejsc i znaleźć się znów w centrum wydarzeń. Spodobało mi się także to, że znalazły się tu tablice, w których usystematyzowano poszczególne zdarzenia z przeszłości. Dzięki temu dokładnie wiemy co i kiedy się stało.

Myślę, że największą przyjemność z lektury będą mieli czytelnicy, którzy dopiero poznają wykreowany przez Tolkiena świat. Co oczywiście nie znaczy, że jeśli już znacie Władcę Pierścieni i Hobbita, to macie trzymać się od tej książki z daleka. Nie. Jeśli czytaliście te powieści dawno temu, przypomnicie sobie najważniejsze wydarzenia i miejsca. Tak właśnie było w moim przypadku. 

Nie mogę nie wspomnieć o tym, w jaki sposób wydano tę publikację. Jest dopieszczona w każdym, najdrobniejszym nawet szczególe. Ma twardą oprawę, a znajdujące się w niej rysunki zapierają dech w piersiach. Są przepiękne. Ta książka idealnie nadaje się na prezent dla fana Tolkiena.

Ta książka to zbiór ciekawostek, wiedza na temat Śródziemia w pigułce. Jak już wspomniałam, nie musicie bać się o spoilery, bo David Day chce, byśmy sami poznali historie, o których on napisał. Polecam tę publikację zarówno fanom Tolkiena, jak i osobom, które dopiero chcą zapoznać się z jego twórczością. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze przeniesiecie się w świat magii, krasnoludów, hobbitów i elfów.

David Day
Atlas Tolkienowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2017

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka