R.J. Palacio "Cud chłopak"

Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.
Główny bohater powieści, Auggie, urodził się ze zdeformowaną  twarzą. W wieku dziesięciu lat po raz pierwszy idzie do szkoły. Rodzice nieco obawiają się tego, jak chłopiec zostanie odebrany przez rówieśników. Auggie jednak znajduje wspólny język z kolegami. Wie, że jest inny, ale nie zamyka się w sobie z tego powodu. 

Ta książka jest lekcją tolerancji, przez którą powinien przejść każdy z nas. Co prawda w sporej części narratorem jest mały chłopiec, ale to nie jest wyłącznie literatura dziecięca, starsi czytelnicy także znajdą tutaj coś dla siebie. 

Główną zaletą tej powieści jest jej prostota. Niektórym może ona przeszkadzać, ale do mnie przemówiła. Poznałam świat oczami dziecka, które zmaga się z tym, że jest inne niż rówieśnicy. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę, lecz stara się żyć w miarę normalnie. Jedyne, czego zabrakło mi w całej tej historii, to głosu rodziców Auggiego. Widziałam, że martwią się o syna, matka jest nawet na jego punkcie trochę przewrażliwiona, ale żałuję, że nie dostali więcej czasu antenowego.

Tę opowieść poznajemy nie tylko z perspektywy chłopca. Do głosu dochodzą także jego starsza siostra, Via, jej przyjaciółka oraz chłopak Vii. Dzięki temu możemy dowiedzieć się tego, jak oni postrzegają chłopca. Jednak historia nie kręci się wyłącznie wokół niego. Mamy szansę, by poznać pozostałych bohaterów i przekonać się, co im w duszy gra.

To wzruszająca opowieść, która pokazuje, jak ze złośliwymi kolegami ze szkoły radzi sobie Auggie. Czyta się ją bardzo szybko i zasługuje na uwagę. Nie spotkałam wcześniej bohatera, który zmagałby się z podobnymi problemami. Widziałam Maskę z Erikiem Stoltzem i Cher, ale tam Rocky był trochę starszy i nie zestawiałabym chłopaków ze sobą.

Niedługo odbędzie się premiera ekranizacji powieści. Widziałam trailery i mam zamiar zabrać się do kina. Mam nadzieję, że film będzie równie dobry jak książka.

R.J. Palacio
Cud chłopak
Wydawnictwo Albatros
Warszawa 2014

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Na pewno wzruszająca historia. I ukazująca, że odmienność budzi zwykle negatywne zachowania

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka