Styczeń z Marginesami!

Już niedługo powitamy Nowy Rok. Pozwólcie, że przekażę Wam informację o książkach, jakie ukażą się w styczniu nakładem Wydawnictwa Marginesy.


Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

Tą książką Wojciech Chmielarz kończy pierwszą serię z popularnym komisarzem Jakubem Mortką, który zjawia się, aby rozwikłać sprawę tajemniczego zabójstwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z konsekwencjami wydarzeń z przeszłości, od której trudno się uwolnić. Jak mówi autor, „po Cieniach już nic nie będzie takie samo”. W podwarszawskim Milanówku giną dwie kobiety – córka i żona słynnego gangstera, Wilka. Sam Wilk zaginął przed sześcioma laty w niewyjaśnionych okolicznościach, a po żmudnym i długotrwałym  śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. 
I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety... 

Na miejsce zbrodni przełożeni ściągają Mortkę – chcą, żeby sam się przekonał o winie kolegi i nie zaczął własnego śledztwa, zwłaszcza że wszystko świadczy przeciw Kochanowi. Wszystko oprócz przeczucia Mortki. Ukrywający się Kochan dzwoni do komisarza i prosi o pomoc. Ktokolwiek go wrabia, musi mieć związek ze śmiercią Wilka i dwóch jego kolegów, Trójki z Neptuna.

„To nie jest tylko kolejne śledztwo Mortki. To wydarzenie, które zmieni całe jego życie” – podsumowuje Wojciech Chmielarz. Oni i ich bliscy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W tym samym czasie aspirantka Suchocka próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak mężczyźni gwałcą chłopaka. Zidentyfikowała kilku z nich – wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą, dlatego zamierza najpierw zebrać niepodważalne dowody. Dowiaduje się, że ofiara – chłopak, który pracował jako asystent w firmie konsultingowej – popełniła samobójstwo.  

Mortka i Sucha łączą siły – jeszcze nie wiedzą, że ich sprawy nie tylko się zazębiają, ale że oboje będą musieli podjąć trudne wybory i staną oko w oko ze śmiercią. Z biegiem czasu mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu można zaufać? I czy naprawdę nie można uciec od przeszłości, a za każdym ciągnie się jakiś cień? 

Wraz z zupełnie nową książką, Marginesy wznawiają także pierwszą powieść z serii – Podpalacz:
„Wiedziałem, że Podpalacz będzie miał kontynuację. Ale nie sądziłem, że w tak krótkim jednak czasie powstanie pięć tomów. I że ta historia potoczy się w takim kierunku. Postaci, które wymyśliłem – Mortka, Kochan, Gruda, Sucha – mocno nie zaskoczyły. Robiły rzeczy, których się po nich nie spodziewałem. Zupełnie inaczej to sobie na początku wyobrażałem, zaplanowałem. Ale to dobrze. Ten świat okazał się znacznie bogatszy i ciekawszy niż mógłbym przypuszczać”.

Premiera odbędzie się 17 stycznia!

Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa mózg? Ta książka odkryje przed tobą wszystkie tajemnice dotyczące tego najbardziej niezwykłego narządu.

Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację 
z innymi ludźmi – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji. 

Kaję Nordengen mózg fascynował zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. W książce opowiada o tym, jak działa mózg – tajemniczy narząd, który jest tobą. 
Książka o mózgu podbiła serca Norwegów, od wielu tygodni gości na najwyższych pozycjach list bestsellerów. Prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.

Premiera odbędzie się 17 stycznia!

Czas mroku to portret człowieka, którego talent polityczny zmienił losy świata. To opowieść o pierwszych miesiącach Winstona Spencera Churchilla na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, które objął 10 maja 1940 roku. 
Dziś aż trudno uwierzyć, że – delikatnie mówiąc – nie cieszył się popularnością, gdy dochodził do władzy. „Showman lubiący zwracać na siebie uwagę, a nawet popisywać się, chwalipięta, poeta, dziennikarz, historyk, ryzykant, melancholik, zapewne alkoholik, bezsprzecznie 
w wieku emerytalnym, (…) był symbolem niepowodzeń, uporczywie uprawiał nietrafione czarnowidztwo, zbyt często okrutnie się mylił”. 

Ale miał doświadczenie wojenne. I talent oratorski. W tym czasie demokracje europejskie upadały, wojska hitlerowskie zaatakowały Belgię, Holandię i Francję, a angielska opinia publiczna nadal nie rozumiała, że świat stoi nad przepaścią.  Właśnie wtedy Churchill wygłosił trzy słynne przemówienia wojenne, którymi udało mu się poruszyć serca Brytyjczyków. 

Odwoływał się w nich do klasycznych wzorów i korzystał z całego arsenału środków retorycznych. 
„W owych mrocznych chwilach 1940 roku, kiedy Wielka Brytania stanęła sama oko w oko z potężnym przeciwnikiem, zmobilizował język angielski i posłał go w bój. Nie jest to jedynie zgrabna przenośnia. W tamtych długich dniach miał do dyspozycji tylko słowa. Jeśli jednak ktoś miałby pozostać z zaledwie jednym narzędziem walki, akurat słowa można polecić z czystym sumieniem. Potwierdza to historia”.

Książka pokazuje Churchilla nie tylko jako nieugiętego przywódcę, ale również człowieka nękanego wątpliwościami i obawami, popełniającego błędy, starającego się sprostać niemożliwej sytuacji. 
McCarten dotarł do protokołów posiedzeń Gabinetu Wojennego, z których wynikało, że Churchill brał pod uwagę możliwość rokowania z Hitlerem. 

Jak podkreśla autor, te rozterki, ukrywane, by podtrzymać morale rodaków, sprawiają, że Winston Churchill staje się postacią wielowymiarową i niebanalną. To w tamtym czasie, mając przeciwko sobie naród, króla oraz własną partię musiał podjąć decyzje, które odmieniły historię świata. 

Premiera odbędzie się 17 stycznia!

Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), stada gołębi (których heroizm podczas wojen nie raz został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje niezbadana), błyskotliwe wrony (które doskonale przystosowały się do życia w mieście, a nawet wykorzystują nas do swoich celów), nieustraszone sokoły (nieustraszeni i precyzyjni łowcy), tańczące papugi (które nie tylko mają doskonałe wyczucie rytmu, ale także potrafią mówić, liczyć i kłamać), pisklęta kolibrów (najmniejsze i najszybsze ptaki świata, które jako jedyne umieją latać do tyłu) oraz kazuar, zabójczo żywy dinozaur (gdy się zdenerwuje, potrafi wyskoczyć na półtora metra i rozpłatać człowieka kilkunastocentymetrowym szponem).

Okazuje się, że ptaki są znacznie dziwniejsze i bardziej wspaniałe, niż moglibyśmy przypuszczać, a zarazem zaskakująco do nas podobne.

Mimo odmiennych ścieżek ewolucyjnych ptaków i ludzi, zarówno one, jak i my mamy takie same pokłady emocji i zdolności intelektualne, które pozwalają nam się nie tylko ze sobą komunikować, ale także tworzyć głębokie więzi.

Premiera odbędzie się 17 stycznia!

Maurice Herzog i Louis Lachenal zdobyli Annapurnę 3 czerwca 1950 roku. Wtedy po raz pierwszy ludzka stopa stanęła na ośmiotysięczniku. Był to moment przełomowy w historii alpinizmu, który na nowo zdefiniował granice ludzkich możliwości. A zanim ktokolwiek zdołał wspiąć się tam ponownie, minęło dwadzieścia lat. 

Herzog i Lachenal dokonali tego, nie mając szczegółowych szczegółowych map ani butli tlenowych. Francuska wyprawa borykała się z wieloma problemami: kapryśną pogodą, przenikliwym mrozem, ostrym słońcem wywołującym ślepotę, brakiem tlenu i lawinami. A przede wszystkim z górą, która nie zna litości.

Annapurna to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczki. Ale również – zdaniem czytelników – jedna z najlepszych książek o wyprawach w wysokie góry, o przezwyciężaniu słabości i odnajdywaniu piękna w najbardziej nawet ekstremalnych doświadczeniach.

Przekraczając nasze ograniczenia, sięgając poza granice ludzkiego świata, poznaliśmy coś z jego prawdziwego piękna. W najgorszych chwilach udręki wydawało mi się, że odkryłem głębokie znaczenie istnienia, którego dotychczas nie byłem świadomy. Zrozumiałem, że lepiej być lojalnym niż silnym. Na ciele noszę znamiona naszej gehenny. Zostałem uratowany i zdobyłem wolność. Ta wolność, której nigdy nie stracę, dała mi pewność i spokój spełnionego człowieka. Dała mi rzadką radość kochania tego, czego niegdyś nie doceniałem. Rozpoczęło się dla mnie nowe, wspaniałe życie.
(fragment wstępu autora)

Nigdy jeszcze nie odczuwałem tak wielkiej i czystej radości. Ta najważniejsza brunatna skała… lodowa grań… czyż to jest cel całego życia? Granica dumy?
(fragment książki)

Premiera odbędzie się 10 stycznia!

Widzicie coś dla siebie? Ja, choć panicznie boję się ptaków, chętnie bym o nich poczytała. Mam też chrapkę na Mózg rządzi i Czas mroku.

Udostępnij ten post

4 komentarze :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka