Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #119 Anthony McCarten "Czas mroku"

Takiego Poniedziałku ze zbrodnią w tle jeszcze nie było. Dzisiaj porozmawiamy sobie o mrocznych czasach podczas II wojny światowej. A konkretnie o tym, co stało się w maju 1940 roku.

Trwa wojna, kolejne państwa chylą się ku upadkowi. Wydaje się, że Wielka Brytania przymyka na to wszystko oczy. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Winston Churchill ma przed sobą trudny wybór ­­– negocjować z nazistami i uniknąć inwazji na Wielką Brytanię czy sprzeciwić się i narazić życie rodaków. Churchillowi nie sprzyjają ani król, ani własna partia. Musi przekonać naród. Wszystko zależy od wygłoszenia pewnej mowy.
II wojna światowa jest domeną mojego męża, ja niespecjalnie siedzę w tych czasach, jeśli chodzi o literaturę, ale już kilka publikacji na temat maja 1940 roku przeczytałam i chciałam przekonać się, jak do tematu podejdzie Anthony McCarten.

Winston Churchill, jakiego przedstawia w swojej publikacji, jest pełen wad. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka ciąży na nim odpowiedzialność, ale nie wie, co ma zrobić. Walczyć, czy poddać się Hitlerowi. My dziś wiemy, jaką podjął decyzję. 

Nieco obawiałam się tego, że przytłoczy mnie tematyka, jaką porusza ta książka. Na szczęście język, jakim posługuje się Anthony McCarten, a właściwie przekład autorstwa Jana Wąsińskiego, jest przystępny i od razu wczułam się w klimat czasów, o których mówił. Plusem jest to, że przedstawił on Winstona Churchilla jako zwykłego człowieka. Nie ikonę, a kogoś, kto ma swoje demony i musi się z nimi zmagać. W pewnym momencie zrobiło mi się go autentycznie żal. Początek jego kariery do najłatwiejszych nie należał, a i życie go nie oszczędzało.

Niektórzy czytelnicy mogą obawiać się tego, że to będzie jałowa historia o premierze Wielkiej Brytanii. Autor zasypie ich datami, miejscami i postaciami do zapamiętania. Owszem, takowe się pojawiają, ale zostały podane w ciekawy sposób. To po prostu kawał historii o człowieku, którego teoretycznie zna każdy, a o którym tak na dobrą sprawę nie wiemy praktycznie nic.

To książka przede wszystkim dla pasjonatów II wojny światowej, choć nie tylko. Czytelnicy sięgający chętnie po biografie także znajdą tu coś dla siebie. Czas mroku czyta się bardzo szybko, niemal jak powieść historyczną. Znajdujące się tu fotografie dodatkowo nadają publikacji klimatu. Jeśli chcecie przekonać się, jak wyglądały rządy Churchilla w trakcie tytułowego mroku, sięgnijcie po tę książkę. Moim zdaniem warto. Mam nadzieję, że znajdziecie tu informacje, o jakich wcześniej nie słyszeliście.

Anthony McCarten
Czas mroku
Przekład Jan Wąsiński
Wydawnictwo Marginesy
Warszawa 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Udostępnij ten post

4 komentarze :

 1. Książka którą zdecydowanie kupię, II Wojna Światowa to mój mały konik więc nie wyobrażam sobie obejrzenia filmu bez zapoznania się z pierwowzorem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie dla mnie! Chętnie czytam zarówno bibliografie, jak i książki poruszające tematykę wojenną. „Czas mroku” widziałam jedynie w wersji filmowej — również polecam.
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba pierwsza książka, która prezentuje portret Churchilla w ten sposób. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć i to tytuł, który z całą pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom biografii i historii. Polecamy gorąco! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się, że to bardzo klimatyczna książka... muszę się za nią rozejrzeć...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka