Edward W. Said "Orientalizm"

W publikacji Orientalizm Edward W. Said bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orientalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś stereotypy Orientu, a w szczególności islamu. Autor pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz. 

Studiowałam filologię polską, więc orientalizm nie jest mi obcy. Jednak moja wiedza ogranicza się wyłącznie do romantyzmu. Chciałam jednak nieco poszerzyć swoje horyzonty.

Od razu zaznaczę, że nie jest to książka dla każdego i nie czyta się jej jednym tchem. I nie jest to z mojej strony jakikolwiek zarzut w stronę autora. To dość wymagająca lektura i dobrze jest ją sobie dawkować, czytając dziennie jeden rozdział. I najlepiej nie zabierać książki do łóżka po całym dniu pracy, bo wtedy trudniej jest się skupić na tym, co się czyta.

Co znajdziemy w tej publikacji? Autor robi przegląd najważniejszych badań Orientu i burzy przy tym wiele mitów, które na stałe utarły się w naszej świadomości. Czy należy bać się tego, co jest z tą kulturą związane? O tym przekonacie się, sięgając po tę książkę. Przekonacie się także o tym, jak wyglądają relacje Wschód-Zachód i skąd one się wzięły.

Na uwagę zasługuje to, w jaki sposób autor podchodzi do kwestii związanych z Orientem i islamem. Czy stanowią jedność? I tak, i nie. Nie można tych pojęć ze sobą utożsamiać, jednak nie mogą one istnieć w całkowitym oderwaniu od siebie. Zaintrygował mnie rozdział dotyczący religii. Z nami, Europejczykami jest tak, że możemy nie wyznawać żadnej religii i nie ma w tym nic złego, w tych czasach jest to coraz częściej spotykane. Nie ma jednego wyznania, które obejmuje cały kontynent. W niektórych państwach miesza się ze sobą kilka wyznań. A jak jest z mieszkańcami tamtych rejonów? Myślę, że odpowiedź nasuwa się sama. 

Myślę, że ta publikacja zainteresuje przede wszystkim czytelników, którzy studiują kulturoznawstwo. To będzie dla nich kopalnia wiedzy na temat orientalizmu. Musicie mieć na uwadze to, że jest to raczej naukowa pozycja. Nie mogę powiedzieć, że autor używa trudnego, specjalistycznego języka, ale raczej mówi w taki sposób, jak wykładowca, a nie kolega, który opowiada nam o tym, co spotkało go podczas wyjazdu do krajów arabskich.

Publikacja może być nieco trudna w odbiorze, jednak pozwala podejść do kwestii związanych z Orientem z dystansem. Pozwala nam na to, byśmy spojrzeli na tamten świat bez otoczki, którą karmią nas współczesne media. 

Edward W. Said
Orientalizm
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Jeśli Ty nie czytałaś jej jednym tchem, to pewnie i mi by nie przypadła by do gustu :/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka