Susie Hodge "Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach"

Jak informuje nas wydawca, "Krótka historia sztuki to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób książka omawia ponad 100 najważniejszych dzieł sztuki od rysunków naskalnych w Lascaux po współczesne instalacje i łączy je z najważniejszymi kierunkami, tematami i technikami w malarstwie i rzeźbie. Zwarta w treści i bogato ilustrowana, książka wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy następowały zmiany w sztuce, kto te zmiany wprowadzał, na czym polegały, gdzie wszystko to się działo i jakie niosło konsekwencje. Autorka, unikając artystycznego żargonu, w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków".
Ostatni raz ze sztuką miałam do czynienia ładnych parę lat temu, gdy zdawałam maturę. Opowiadałam o powiązaniach literatury i sztuki. Od tego czasu nie sięgałam po opracowania dotyczące historii sztuki. Postanowiłam jednak przekonać się, co autorka tej publikacji ma mi do zaoferowania.

Książka jest podzielona na 4 części: kierunki, dzieła, tematy i techniki. Każda z nich zawiera krótkie informacje na te tematy. To wystarczy, by zasiać w czytelniku ziarno zainteresowania i zachęcić go do poszukiwania dalszych informacji. Plusem jest to, że każdy rozdział odsyła do miejsca, które jest z daną kwestią powiązane.

Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, a chcecie zapoznać się z historią sztuki - to pozycja dla Was. Nie musicie czytać jej od deski do deski. Możecie spokojnie robić to na wyrywki. I wcale nie zgubicie wątku.

Najciekawsza dla mnie była część o dziełach. Były tam ich reprodukcje, krótkie informacje o nich, a także notki o autorze. Więcej mi do szczęścia nie było potrzeba. Przynajmniej nacieszyłam oczy, bo reprodukcje są dobrej jakości. Większość z nich dobrze znałam, ale część z nich widziałam po raz pierwszy.

Musicie mieć na uwadze jedną rzecz - publikacja skupia się na naszym kręgu kulturowym, co zresztą jest zaznaczone we wstępie, więc nie będziecie mogli poczytać o Bizancjum czy Egipcie. Ale od czegoś zawsze warto zacząć.

Susie Hodge
Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Wydawnictwo Alma-Press
Warszawa 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Alma-Press.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka