Październik z Marginesami!

Kolejny miesiąc niesie ze sobą nowości od Wydawnictwa Marginesy. Jestem ciekawa, czy widzicie tu coś dla siebie.

Polecamy książkę Joanny Kuciel-Frydryszak "Służące do wszystkiego" - pierwszą publikację na polskim rynku dotyczącą  najniższego szczebla hierarchii służby domowej - grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. To opowieść złożona z dokumentów, relacji, wspomnień, fragmentów literatury; reportaż trzymający w napięciu jak kryminał. Autorka dotarła do materiałów, które odsłaniają dość ponury obraz, ale pozwalają przypomnieć te ważne, choć przebywające w cieniu, postaci życia rodzinnego tamtego czasu.

Premiera odbędzie się 17 października!

"Na początku mojej drogi wszystko mi mówiło, że powinienem zostać przestępcą, a ja wybrałem psią służbę. I nie jestem przekonany, czy był to na pewno dobry wybór" - podsumowuje swoją ponad trzydziestoletnią pracę w wydziale kryminalnym we Wrocławiu, Adam Bigaj, współautor i bohater książki napisanej przez Jakuba Ćwieka, zatytułowanej "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu". Jakub Ćwiek zainspirowany tymi wspomnieniami postanowił nadać literacki charakter opowieści. Powstała dosadna i gorzko szczera relacja o pracy milicjanta, a potem policjanta, ale i obraz zmieniającej się przestępczości wraz ze zmianami ustroju.

16 października minie 40 lat odkąd Wanda Rutkiewicz zdobyła Mt Everest i jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Ziemi. Opowieści o tej wybitnej himalaistce było już wiele, ale Elżbieta Sieradzińska, poszukująca bohaterek niebanalnych (wcześniej napisała biografię Cesarii Evory), rozumiejąca góry, bo sama się wspina, stworzyła poruszającą relację jej życia. Na potrzeby książki "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt", rozmawiała z matką Rutkiewicz, dotarła do zagranicznych relacji i materiałów zdjęciowych z wypraw. Przewertowała liczne materiały źródłowe, pozwalając przemówić samej Wandzie, ale i osobom, które ta na swojej drodze spotkała.
"Wyzwolenie zwierząt" Petera Singera, to książka-legenda, dzięki której zainicjowano rewolucję i powstanie ruchu obrońców zwierząt. Wraz z jej ukazaniem się w 1975 roku miliony ludzi poznało szokującą prawdę o skali wykorzystywania zwierząt. To ważny apel do sumienia, lektura obowiązkowa dla przekonanych i sceptyków. Choć obecnie nastawienie do zwierząt zmieniło się, to ciągłe znęcanie się nad nimi w fabrykach mięsa i używanie ich jako narzędzi do badań pokazują, że podstawowe idee Singera należy przypominać.

"Jak działa pamięć" to książka popularnonaukowa napisana przez siostry Hilde Østby, Ylva Østby, neuropsycholożkę i dziennikarkę. Autorki w jasny i przystępny sposób  przestawiają aktualny stan wiedzy i badań nad pamięcią. Czy możemy polegać na pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień? - na te pytania próbują odpowiedzieć w swojej książce.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. "Służące do wszystkiego" ostatnio często mi się przewijają w nowościach i chyba po nie sięgnę za jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka