Anja Rubik "#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości, seksie"

Nasze ciało nie jest opakowaniem, tylko częścią nas samych. Dbajmy o nie, zamiast je oceniać i krytykować. Alicja Długołęcka
"Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? „#SEXEDPL” obejmuje wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać".

Od razu muszę powiedzieć jedną rzecz - nie jestem fanką Anji Rubik i nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona do tej książki. Przeczytałam ją, bo podpuściła mnie koleżanka z pracy, która ową publikacją była zainteresowana i chciała się przekonać, czy warto ją przeczytać.

I wiecie co, moim zdaniem każdy, nie tylko nastoletni czytelnik, powinien zapoznać się z tą książką. Dlaczego? Bo wielu z nas nie potrafi rozmawiać o seksie. Uważa, że jest to coś złego, grzesznego. Podczas gdy to jest bardzo intymna relacja dwójki ludzi. Moment niesamowitej bliskości, której nie dzieli się z nikim innym. I nie ma w tym nic złego, chociaż o czym innym uczy się nas w Kościele i na religii.

Nie wiem jak Wy, ale ja miałam w szkole wychowanie do życia w rodzinie, na którym nie nauczyłam się niczego, co by mnie mogło do założenia własnej rodziny przygotować. Babka gadała bez sensu i widać było, że siedzi z nami za karę. O naukach przedmałżeńskich już nie wspomnę. Stara panna mówiła o planowaniu rodziny. Czy rodzice ze mną rozmawiali na "te" tematy? Mama tak, więc nie mogę powiedzieć, że byłam kompletnie zielona.

Nastolatkowie nie mają często z kim porozmawiać o seksie. Rodzice nie chcą tego robić albo nie mają na to czasu. W szkole niewiele się na ten temat mówi. I tu muszę przyznać rację Anji Rubik, nie wynosimy ze szkoły praktycznej wiedzy na temat naszego ciała. Niewiele wiemy o chorobach wenerycznych, o cyklu kobiecym już nie mówiąc.

Plus należy się Anji Rubik za to, że nie zrobiła z siebie speca, tylko zaprosiła do współpracy specjalistów, którzy wyjaśniają wszystkie kwestie związane z seksem i dojrzewaniem. Robią to w bardzo prosty sposób, ale to właśnie działa. Mówią wprost, a nie owijają w bawełnę. Może i nie jest to literatura najwyższych lotów, lecz nie o to tu chodziło. Ważny był przekaz i moim zdaniem udało się go oddać. Przy okazji w publikacji rozprawiono się z wieloma mitami na temat seksu. W tym ze sławnym "przy pierwszym razie się nie wpada".

Całość prezentuje się dobrze. Są tutaj zdjęcia, ale są na tyle subtelne, że nikogo nie zniesmaczą. A przy okazji pokazują prawdziwych nastolatków, nie chude wieszaki. I dzięki temu nie wpędza się nikogo w kompleksy.

Polecam gorąco tę książkę. Naprawdę warto ją przeczytać. Po to, żeby nauczyć się mówić o seksie.

Anja Rubik
#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości, seksie
Wydawnictwo W.A.B.
Warszawa 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Mi się ta książka nie podobała, jest niedopracowana. Tematy powielane, obrazki z agencji modelów, nie przedstawiają zwykłych nastolatków (a potem przeciętny nastolatek myśli, że wyuzdanie to normalka). Są błędy stylistyczne, literówki. Ważne tematy przedstawione po łepkach np. sex niepełnosprawnych. Kupiłam do biblioteki jakiś miesiąc temu i oprócz mnie nie ma chętnych na przeczytanie, leży na półce, nie widzę, jakoś żeby młodzież była zainteresowana. Ale swoją notkę na ten temat zresztą też zrobię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nigdy do końca nie rozumiem o co ludzie którzy nie mają fundamentalnej wiedzy w jakiejś dziedzinie biorą się za pisanie książek mających na celu edukację/przekazywanie wiedzy. Akurat "#sexedpl" nie jest złą pozycją ale Ci wszyscy specjaliści, których Anja zaprosiła do współpracy doskonale poradziliby sobie bez niej. Tak czy siak, fajnie że zrobiło się wokół tej książki trochę szumu bo jaka by ta pozycja nie była - kilku osobom na pewno wyjaśni pewne tematy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie osobiście też zniechęciła autorka, za którą nie przepadam. Ale po przeczytaniu Twoich słów być może i ja skuszę się na lekturę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka