Hilde Østby, Ylva Østby "Jak działa pamięć"

Zdarzyło się Wam kiedyś powiedzieć: „Mam to na końcu języka!” i nie umiał sobie czegoś przypomnieć? Jako polonistka mówię to kilkanaście razy w ciągu dnia, tak nawiasem mówiąc. A ile razy Wasza pamięć płatała Wam figla? Wydawało Wam się, że coś robiliście albo gdzieś byliście, ale okazywało się, że wcale tak nie było?

Ta książka udowodniła mi po raz kolejny, że mózg ludzki nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać.

Miałam już do czynienia z jedną publikacją tych autorek, więc mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Czyta się ją jednym tchem, chociaż porusza dość skomplikowane kwestie. Autorki rzuciły się na głęboką wodę, próbując wytłumaczyć, jak działa pamięć. Na szczęście odwołują się do sytuacji wziętych z życia, dzięki czemu łatwiej przyswoić przekazywane przez nie informacje.

Autorki opisują tutaj eksperyment dotyczące wycięcia pewnych fragmentów mózgu. Słyszałam o nim już wcześniej, ale czytałam o nim z dużym zainteresowaniem. Jedna operacja zmieniła życie człowieka na dobre. Nie można już było odwrócić tego, do czego doprowadziła.

W publikacji poznajemy niezwykłych ludzi, którzy pamiętają absolutnie wszystko, oraz takich, którzy nie są w stanie zapamiętać zbyt wiele. Pojawiają się tu ludzie, którzy przeżyli traumy, jakie odcisnęły trwały ślad na psychice. 

Jest to jedna z lepszych publikacji popularnonaukowych, z jakimi miałam do czynienia. Autorki potrafiły mnie zaintrygować opowiadaną przez siebie historię. Intrygują, zachęcają do dalszego odkrywania tajemnic ludzkiej psychiki. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia ich książka.

Hilde Østby, Ylva Østby 
Jak działa pamięć
Wydawnictwo Marginesy
Warszawa 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka