Przedpremierowo! Małgorzata Rogala "Punkt widzenia"

Sędzia orzekający w sprawach karnych dostaje wiadomość z tajemniczym załącznikiem. Kiedy go otwiera, jego życie traci sens. Okazuje się, że jego córka została zgwałcona i zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji.

To moim zdaniem najmocniejsza powieść w dorobku Małgorzaty Rogali. Czytało mi się ją dość ciężko i nie chcę, żebyście pomyśleli, że to dlatego, że jest ona źle napisana. Nic z tych rzeczy. Nie mogę doczepić się ani do fabuły, ani do tego, w jaki sposób wykreowano bohaterów. Chodzi mi o tematykę powieści.

Jako kobieta nie potrafię mówić spokojnie o gwałcie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego, co dzieje się z ofiarą. Nie tylko jej ciało jest pokrzywdzone, złamana zostaje również jej dusza. Najgorsze jest to, w jaki sposób społeczeństwo w dalszym ciągu postrzega ofiarę, często ją piętnując. I te komentarze pod artykułami dotyczącymi spraw gwałtu. To również zostaje poruszone w tej powieści. 

Małgorzata Rogala stworzyła nie tylko dobrze wykreowaną intrygę, która wciąga, ale przedstawiła również obraz naszego społeczeństwa. Patrząc na nie jej oczami, można załamać ręce. I nie można nie przyznać autorce racji. Zwróćcie na to uwagę, czytając artykuły, które wpleciono w tę historię.

W trakcie czytania niemalże wyłam, czytając o niesprawiedliwości, która wylewała się ze stron tej powieści. I jestem pełna podziwu dla autorki, że nie bała się poruszyć takich kwestii w tych czasach. Zrobiła to z klasą, dając czytelnikom do myślenia, trzymając ich przy okazji w napięciu. Dobra, mocna książka.

Na końcu wspomnę jeszcze o tym, że jest to kolejna część cyklu z Górską i Tomczykiem i jeśli nie czytaliście poprzednich książek, radzę nadrobić zaległości, bo są tu nawiązania do wcześniejszych historii. Nie to, że będziecie jakoś bardzo zagubieni, ale uważam, że to tak dobry duet, że warto dowiedzieć się, jak wyglądała jego przeszłość.

Premiera odbędzie się już jutro!

Małgorzata Rogala
Punkt widzenia
Wydawnictwo Czwarta Strona
Poznań 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka