David Eagleman "Mózg. Opowieść o nas samych"

Rzeczywistość, czyli co? "Ty", czyli kto? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Do czego mózg potrzebuje innych ludzi? W jaki sposób technologia gotowa jest zmienić pojęcie człowieczeństwa? Jak mózg rozwija się na przestrzeni lat? Czy wydarzenia z naszego życia mają na niego wpływ?

Pewnie się powtórzę, ale mózg ludzki nigdy nie przestanie mnie fascynować. Jest w stanie oszukać człowieka, wytwarzając fałszywe wspomnienia, które ten bierze za pewnik. Jest zbiorem informacji. On dowodzi naszym ciałem. Jego uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Między innymi o tym przekonacie się z lektury tej publikacji.

Będę szczera - obawiałam się tej książki. Mam już na koncie wiele historii o mózgu i nie wiedziałam, czy autor będzie miał mi do zaoferowania coś nowego. Udało mu się jednak kupić mnie od pierwszych stron i pochłonęłam książkę jednym tchem/

Najmocniejszym punktem tej publikacji, moim zdaniem, są anegdoty, które pokazują, do czego jest zdolny mózg. Dzięki temu łatwiej przyswajało mi się serwowane przez autora fakty. Niektóre opowieści mroziły krew w żyłach, inne mnie fascynowały. W każdym razie nie nudziłam się w trakcie lektury.

Za sprawą przekładu Aleksandra Wojciechowskiego mogłam przekonać się, co David Eagleman ma mi do opowiedzenia o mózgu. Książkę, jak już wspomniałam, pochłonęłam jednym tchem. Nie czułam się przytłoczona medycznymi terminami, bo wszystko było wytłumaczone w jasny sposób, żeby każdy mógł zrozumieć, co ma pod kopułą.

Jestem oczarowana tą publikacją i polecam ją każdemu, kto będzie chciał przekonać się o tym, co potrafi ludzki mózg. Po raz kolejny przekonałam się, jak mało właściwie o nim wiem i cieszę się, że autor opowiedział mi o nim rzeczy, o istnieniu których nie miałam pojęcia.

David Eagleman
Mózg. Opowieść o nas
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka