Kazimierz Dopierała "Księga papieży"

Ta książka, owoc wielu lat pracy prof. Kazimierza Dopierały, stanowi monumentalne opracowanie biogramów papieży. Przybliża czytelnikowi problemy historii papiestwa i Kościoła katolickiego, a także uświadamia rolę kulturową i cywilizacyjną, jaką on odgrywał i odgrywa we współczesnym świecie. Autor przedstawia dokonania poszczególnych papieży – nie pomijając przy tym losów antypapieży – i czynniki zewnętrzne, które na nie wpływały. W chronologicznym porządku przedstawia opisy zwierzchników Kościoła, poczynając od św. Piotra, na obecnym papieżu Franciszku kończąc.

Po tę książkę sięgnęłam z ciekawości. Nigdy nie miałam okazji, by przeczytać publikację, w której zostały opisane losy wszystkich papieży i antypapieży. Autor zebrał ich życiorysy w jednym miejscu i pozwolił nam je poznać. Pomimo dość przytłaczającej objętości, książkę czyta się bardzo szybko. Niektóre biogramy są krótkie. Nic dziwnego, nie zachowały się z tamtych czasy dokumenty, które stanowiłyby punkt wyjścia do opowiedzenia historii papieży.

Plus należy się autorowi za to, że nie ominął w swojej publikacji antypapieży. Mam wrażenie, że wiedza na ich temat jest znikoma, a to byli ludzie, którzy sporo w historii namieszali. To nie jest laurka dla papieży, a kawał rzetelnej historii Kościoła katolickiego.

Za sprawą tej książki poznacie światopoglądy poszczególnych następców św. Piotra. Przekonacie się, co niektórzy z nich mieli za uszami. Nie jest to jednak książka kontrowersyjna, jeśli tego oczekujecie. Po prostu autor nie chciał wybielać historii, a przedstawił ją taką, jaka była.

Imiona niektórych papieży zobaczyłam po raz pierwszy. O zdecydowanej większości z nich nigdy nie słyszałam. Nie musicie jednak obawiać się tego, że zostaniecie przytłoczeni zalewem informacji, datami, trudnymi słowami. Kazimierz Dopierała przedstawił wszystko w klarowny sposób. Uporządkował te informacje i przekazał je tak, by każdy czytelnik mógł je przyswoić.

Jeśli interesujecie się historią Kościoła katolickiego, polecam Wam tę książkę. To naprawdę kawał rzetelnej publikacji o papieżach.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Zdarza mi się sięgać po książki o tej tematyce, chociaż robię to coraz rzadziej. Zatem jeżeli wróci mi "faza" na tą tematykę, to niewykluczone, że sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka