Bożena Stasiak "Pandemia. Dzieje zarazy"

Kompendium prezentuje stan aktualnej wiedzy medycznej o chorobach zakaźnych, jak też zarazy i plagi wywoływane przez bakterie i wirusy, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość i zmieniały bieg historii. Doświadczamy tego i dzisiaj, kiedy przetaczająca się przez świat pandemia koronawirusa zdeterminowała życie ludzi na całej planecie, budząc lęk nie tylko o nasze dziś, ale i o nasze jutro. Czy czeka nas apokalipsa? Czy drobnoustroje niszczące ludzkość przed wiekami zostały wytępione, czy tylko czekają na sprzyjające warunki, by ponownie zaatakować? Czy na przełomie 2020/21 roku możemy oczekiwać drugiej, jeszcze silniejszej pandemii COVID-19?

Jeszcze pięć miesięcy temu normalnie chodziłam do pracy, spotykałam się w większej grupie osób. Teraz pracuję w domu, znajomych słyszę przez telefon. Pracuję jako korektor w czasopismach medycznych, więc jestem na bieżąco z informacjami o COVID-19. Chciałam jednak przekonać się, co na temat tej pandemii ma mi do powiedzenia autorka.

Znajdziecie tutaj opis zaraz, które nękały ludzkość na przestrzeni wieków. Wszystko jest opisane w zwięzły, zrozumiały temat. Nie musicie się obawiać suchej teorii, która szybko Was uśpi. Trochę obawiałam się tego, że to będzie szybki skok na kasę, wykorzystanie tematu, ale nie. Autorka poszła o krok dalej. Pokazuje, na co powinna się przygotować ludzkość, bo to, co się dzieje, to jeszcze nic. Co mam na myśli? O tym musicie przekonać się sami.

Książkę czyta się błyskawicznie, choć nie porusza lekkiej tematyki. Autorka ma jednak lekkie pióro i jest w stanie zainteresować swoją opowieścią. Daje przy tym mocno do myślenia. Wydaje nam się, że opanowaliśmy naturę, ale nie mamy pojęcia, jak bardzo się mylimy.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka