Dolores Reyes "Ziemiożerczyni"

Kiedy była małą dziewczynką, połknęła ziemię i doznała wizji, jak ojciec bije matkę na śmierć. Wtedy Ziemiożerczyni odkryła w sobie niezwykły dar, który wyznaczył jej życiu nową ścieżkę.
Wieść o lokalnej jasnowidzce roznosi się po okolicy. Kolejni krewni zaginionych osób stają przed nią z garstką ziemi i nadzieją na poznanie prawdy.
Jednak w miejscu, gdzie zaniedbanie i niesprawiedliwość względem kobiet wypływają z każdego zakątka, nie ma przyzwolenia na prawdę.
Jest to jedna z tych powieści, których fabułę bardzo trudno opowiedzieć. Bo powiedzieć, że to książka o dziewczynce, która jadła ziemię i miała potem wizje, a na dodatek była opuszczona przez swoich najbliższych - to nie powiedzieć nic. Przy okazji można odebrać powieści to, co chce nam przekazać. 


Chociaż książka jest niewielka objętościowo, nie mogę powiedzieć, że jest lekka. Widziałam, opinie, że ta powieść jest dobra dla młodzieży. Ja się pod tym nie podpiszę. I nie chodzi mi o to, że nastoletnie czytelniczki nie będą w stanie zrozumieć słów autorki, ale to dość mocny kaliber. Poza tym są tutaj dość ostre sceny i nie wiem, czy pozwoliłabym swojej nastoletniej córce je przeczytać. 

To książka, która trafia w najdalsze zakamarki duszy. Nie sposób do niej podejść bez emocji. Myślę, że może podzielić czytelników, ale nie pozostawi ich obojętnymi. Chociaż to była niezwykle poruszająca opowieść, która dała mi do myślenia, momentami czułam, jak żołądek podchodzi mi do gardła, gdy czytałam o jedzeniu ziemi. To było bardzo obrazowo opisane i potrzebowałam chwili, żeby to przetrawić, ale w żadnym wypadku nie jest to z mojej strony zarzut w stosunku do tej powieści.

Autorka tej powieści zwraca uwagę na to, co dzieje się z kobietami w Argentynie. Tam nikt nie liczy się z ich prawami. Nawet z tym do życia...

Dobra, mocna rzecz, poruszająca historia. Brutalna, szczera, pełna emocji. Dobra, dojrzała, kobieca literatura. Jak już wspomniałam, nie jest to prosta opowieść, ale warto się z nią zapoznać. Pozostaje na długo w pamięci.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Księgarni Tania Książka!

"Ziemiożerczynię" kupicie w Księgarni Tania Książka.
Znajdziecie tam też więcej nowości.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka