Robert Lacey "The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej"

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”. Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.
Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą - matki i żony - musiała zostać monarchinią. To właśnie wtedy Elizabeth Mountbatten stała się królową Elżbietą II. Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.


Jestem bardzo ostrożna, jeśli chodzi o tego typu książki. Wiecie, trochę boję się powtórki z rozrywki i odgrzewanych kotletów. Tego, że dostanę streszczenie serialu, z którego nic dla mnie nie wyniknie. Owszem, w tej książce pojawiają się sceny dobrze znane nam z serialu, ale zostają one rozwinięte. Dzięki tej książce dowiadujemy się, co wydarzyło się naprawdę, a co zostało dodane w scenariuszu.

Książkę czyta się jednym tchem. To gratka zarówno dla fanów serialu, jak i wszystkich osób, które interesują się brytyjską rodziną królewską. Czytałam wiele biografii jej członków, ale i tak dowiedziałam się czegoś nowego. Nie wiedziałam choćby o promowaniu palenia przez członków rodziny królewskiej. Chyba nie muszę mówić, że owszem, wizerunkowo to może i całkiem nieźle na tym wyszli, ale gorzej było z ich zdrowiem.

Nie mamy tu dzikiego skakania od wątku do wątku, kompozycja jest przemyślana, pokazuje, co działo się w latach 1947-1956. Zostają przybliżone postacie znane z serialu, możemy dowiedzieć się, jak wyglądali naprawdę. Jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o castingi i podobieństwo aktorów do postaci historycznych.

Nie sposób nie wspomnieć o wydaniu, które jest po prostu przepiękne. Książka jest w twardej oprawie, a klimatu nadają jej zdjęcia. Są czarno-białe i idealnie przenoszą nas do czasów, o których mówi ta publikacja.

Sporo tu smaczków, ale autor opowiada o rodzinie królewskiej z klasą. Owszem, mówi o skandalach, jednak do wszystkiego podchodzi merytorycznie, za co należą mu się ogromne brawa. Czekam z niecierpliwością na kolejną część przewodnika.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Księgarni Tania Książka.

Znajdziecie tam też więcej nowości.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka