Przemysław Semczuk "Cyklon"

Każda rodzina ma swoje tajemnice. Takie, o których pod żadnym pozorem się nie mówi i najchętniej zabiera ze sobą do grobu.
Kasia, młoda energiczna bizneswoman, dowiaduje się, że ma siostrę, Małgorzatę, o której istnieniu nikt wcześniej nie wspominał. Kobiety wspólnie próbują wyjaśnić, dlaczego ta druga zaraz po urodzeniu została oddana do adopcji. Pogrzeb ich matki jest okazją do poznania przerażającego rodzinnego sekretu. Staje się również okazją do zrozumienia, jak daleko mogą posunąć się ludzie, żeby zachować pozory normalności.
Konfrontacja i odtwarzana z trudem historia prowadzi siostry wprost do piekła Auschwitz-Birkenau.
To, co wydarzyło się w czasie II Wojny Światowej, za drutami obozu koncentracyjnego, staje się kluczem do zrozumienia losów sióstr i kolejnych pokoleń.

Można odnieść wrażenie, że rynek wydawniczy przeżywa zatrzęsienie literatury obozowej. Czytałam już sporo tego typu książek i zaczęłam do nich podchodzić bardzo ostrożnie. Kilka razy się już nacięłam. Do lektury tej książki zachęciły mnie pozytywne opinie i również ja się pod nimi podpiszę.

Wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej stanowią klucz do zagadki dotyczącej przeszłości rodziny Kasi. Siła tej powieści tkwi w portretach psychologicznych bohaterów, decyzjach, jakie podejmowali w pewnych przypadkach. Nic więcej nie zdradzę, żeby nie zaspojlerować fabuły. Mogę tylko powiedzieć, że takich historii podczas II wojny światowej i tuż po niej było pewnie wiele. Zresztą, co tu dużo szukać, ta również była oparta na faktach.

Autor zabiera nas w podróż w czasie. Każda płaszczyzna czasowa jest dopracowana, nie mogę się do niczego przyczepić. Wierzyłam, że dane wydarzenia miały miejsce podczas II wojny światowej czy w PRL-u. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Choć z niektórymi z nich spędziłam niewiele czasu, to wzbudzali we mnie emocje.

Nie brakło momentów, w których czułam, że zamiera mi serce. Historia rodziny Kasi pochłonęła mnie, nie umiałam odłożyć książki, dopóki nie poznam zakończenia. Autor dawkował mi kolejne informacje, wzbudzając moją ciekawość.

Jeśli i Wy lubicie powieści o rodzinnych tajemnicach, polecam tę książkę.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Księgarni Świat Książki.

"Cyklon" możecie kupić w Księgarni Świat Książki.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka