Timothy Snyder "Czerwony książę"

 Potomek Habsburgów, od dzieciństwa przygotowywany do objęcia polskiego tronu.

Z wyboru Ukrainiec, nazywany przez ukochany lud „Wasylem Wyszywanym”.

Biseksualny playboy i hulaka, który nie oparł się urokowi nazizmu.

Wreszcie aliancki agent, który ostatecznie umiera w stalinowskim więzieniu.

Książka o niezwykłych losach Wilhelma von Habsburga (1895–1948) to historia niespełnionego człowieka i polityczny romans balansujący na krawędzi tragikomedii. Autor znakomicie uchwycił zmierzch epoki wielkich dynastii i odmalował obraz Europy zatracającej się w barbarzyństwie XX wieku.

Kojarzycie Wilhelma von Habsburga? Ja też nie bardzo, nie przejmujcie się. Zanim sięgnęłam po tę książkę, niewiele o nim umiałam powiedzieć. Coś mi tam niby dzwoniło, ale nie wiedziałam, w którym kościele. Ta publikacja uzupełniła moje luki w wiedzy. Zarówno on, jak i cała jego rodzina to postacie ważne w naszej historii, ale w szkole się o nich nie mówi, nie ma na to czasu.

Ta książka to nie tylko historia o człowieku. To dokładnie zarysowany obraz upadku wielkich dynastii. Opisując historię Wilhelma von Habsburga, Timothy Snyder często sięga wstecz, byśmy lepiej zrozumieli kontekst pewnych relacji czy podłoże wydarzeń. Nawet pojawiła się kwestia Jadwigi, króla Polski. I jest wyjaśnione, o co z tym królem chodziło, w końcu to kobieta była. Widać, że autor solidnie przygotował się do napisania tej publikacji. Tu nie ma przypadkowych powrotów do przeszłości, każdy z nich coś znaczy. Dzięki temu mamy szerszy pogląd na historię rodziny Habsburgów i nie tylko.

To była lekcja historii, na którą nie ma czasu w szkole. Może przy odrobinie szczęścia Wasi nauczyciele wspomnieli Wam o opisanych tu wydarzeniach. Książka pokazuje, jaki wpływ na nasze dzieje miała rodzina Wilhelma.

Można się w trakcie lektury nieco pośmiać. Sama kilka razy zaśmiałam się w głos. Autor ma lekki styl. Dużo tu dat i nazwisk, ale wszystko jest podane w zrozumiały sposób. Na końcu książki znajdziecie noty biograficzne osób, które pojawiły się na kartach powieści.

Wilhelm von Habsburg był barwną postacią i szkoda, że niewiele o nim wiadomo. Jeśli lubicie historię, polecam tę książkę. Czyta się ją jak powieść.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Księgarni Tania Książka.

"Czerwonego księcia" możecie kupić w Księgarni Tania Książka.
Znajdziecie tam więcej nowości.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka