Michael J. Benton "Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię"

 

"Dinozaury odkryte na nowo" to książka o tym, jak w badaniach nad dinozaurami pewność zastąpiła spekulacje. Jeszcze niedawno mogliśmy się tylko domyślać, jak szybko ten czy tamten dinozaur biegał, co potrafił pogryźć, a czego nie, jak opiekował się młodymi albo jak był ubarwiony. Dziś - dzięki nowym znaleziskom i technikom badawczym - potrafimy odpowiedzieć na te wszystkie pytania (i na wiele innych). W ciągu ostatnich dwudziestu lat nasza wiedza o dinozaurach przeszła oszałamiającą rewolucję, w której znaczący udział miały także odkrycia z terenów Polski, takie jak szczątki silezaurów.

Słynny brytyjski paleontolog Michael Benton relacjonuje w swojej książce najnowsze badania nad dinozaurami i ich zaskakujące wyniki. Z pasją opowiada o rewolucji, w której sam uczestniczył.

Kto za dzieciaka jarał się dinozaurami, ręka do góry? Pamiętam, kiedy w wieku 8 lat dostałam na urodziny od chrzestnej encyklopedię, w której były dinozaury. Przepadłam. Bawiłam się też figurkami dinozaurów, które odziedziczyłam po starszej siostrze. I oglądałam wszystkie możliwe programy o dinozaurach oraz filmy z nimi. Teraz postanowiłam zapoznać się z tą książką.

Kompletnie nie wiedziałam, czego się mogę po niej spodziewać. Bałam się trochę tego, że autor powtórzy w książce to, o czym już dobrze wiedziałam, a po lekturze będę miała poczucie zmarnowanego czasu. Słuchajcie - nic z tych rzeczy. To jedna z lepszych publikacji popularnonaukowych, z jakimi miałam do czynienia. Nie ma tu suchych faktów, jest za to pełna pasji opowieść o dinozaurach.

Autor pokazuje nam przede wszystkim to, jaką drogę przeszła paleontologia, jak zmieniło się postrzeganie jej niektórych aspektów. Weryfikuje to, co wiemy o dinozaurach. Za sprawą jego książki możemy dowiedzieć się, jaką drogę przeszliśmy, by otrzymać takie informacje. Wiem, że może się to Wam wydawać nudne, ale wcale takie nie jest. Czytając tę książkę, przekonałam się, jaki ogrom pracy muszą wykonać paleontolodzy, byśmy mogli oglądać w muzeum szkielety dinozaurów.

Przy okazji Michael J. Benton weryfikuje to, czy byłoby możliwe stworzenie dinozaura w taki sposób, jak pokazuje nam to "Park Jurajski". Takich smaczków jest tutaj więcej. Możecie na przykład przekonać się, jaki kolor piór miały dinozaury. Nie myślałam, że po tylu latach można to ustalić, nauka nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. I z tej książki dowiecie się również tego, dlaczego dinozaury wymarły. Jest to tutaj bardzo dokładnie wytłumaczone. 

Polecam tę książkę wszystkim pasjonatom dinozaurów. Kawał dobrej literatury faktu. 

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka