Sophie McKenzie "Sweetfreak"

 

Carey i Amelia są nierozłącznymi BFF. Ich relacja rozpada się jednak z dnia na dzień, gdy Amelię zaczyna trollować online użytkownik o nicku Sweetfreak, a oskarżenie o bycie autorką hejterskich komentarzy pada na jej przyjaciółkę. Dotąd popularna w szkole Carey zostaje odrzucona przez znajomych. Nastolatka jest gotowa na wszystko, aby udowodnić swoją niewinność, demaskując prawdziwego autora wiadomości. Ale gdy zagrożenie przenosi się do życia poza Internetem, wydarzenia szybko wymykają się jej spod kontroli. Czy Carey zdoła odkryć, kim jest Sweetfreak, nim ona i jej bliscy znajdą się w prawdziwym niebezpieczeństwie?

Ta książka okazała się dla mnie sporym zaskoczeniem. Nieco bałam się tego, że to będzie typowa teen drama, przy której będę załamywać ręce nad zachowaniem bohaterek, myśląc, że ja w ich wieku to na pewno bym inaczej zrobiła. Mamy dwie przyjaciółki. Jedna z nich zaczyna dostawać wiadomości z pogróżkami, a druga zostaje oskarżona o ich wysyłanie.

Na pozór prosta historia, której finał można przewidzieć. Na pozór to w tym przypadku słowo kluczowe. Im dalej zagłębiamy się w treść tej książki, tym więcej tajemnic wychodzi na jaw i okazuje się, że to powieść napisana ku przestrodze. Nie tylko dla nastoletnich odbiorców, ale także ich rodziców. To nie jest książka, która jednym okiem wpadnie, a drugim wypadnie. 

Oczywiście łatwiej identyfikować się z Carey i Amelią będzie nastoletnim czytelnikom, ale to jedna z tych książek, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Bałam się, że mogę być na nią nieco za stara. Niepotrzebnie. Co prawda podczas lektury bardziej zastanawiałam się nas tym, jak zachowałabym się, gdyby moja córka znalazła się w sytuacji Carey, ale ją samą też byłam w stanie zrozumieć.

Bohaterowie są dobrze nakreśleni. Nawet jeśli pojawiają się na chwilę, mają pewne zadanie do wykonania, coś po sobie pozostawiają. Nie ma osoby, która pojawia się tylko po to, żeby być i zająć trochę miejsca, nie wnosząc nic do samej historii.

Fabuła może i nie należy do skomplikowanych, ale nie jest banalna w swojej prostocie, co jest zdecydowaną zaletą tej książki. Autorka w prosty sposób przekazuje nam bardzo ważną rzecz. Jaką? O tym musicie przekonać się sami.

Jeśli szukacie powieści zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników - to może być propozycja dla Was.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Księgarni Tania Książka.

"Sweetfreak" możecie kupić na Taniaksiazka.pl
Sprawdźcie też inne nowości.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka