Tomasz Szymon Markiewka "Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat?"

 

Rok 2020 wyraźnie pokazał, w jak marnie skonstruowanym świecie żyjemy. Pandemia COVID-19 skutecznie sparaliżowała systemy ochrony zdrowia w wielu państwach i potężnie uderzyła w światową gospodarkę. Bezlitośnie obnażyła też słabości systemu, który generując miliony bezrobotnych, innym zapewnia rekordowe zyski na giełdach.

A pandemia to dopiero początek. Katastrofa klimatyczna rozgrywa się na naszych oczach. Zmiany, o których piszą naukowcy, będą szybsze i brutalniejsze, a w dodatku – nieodwracalne. Bo to, że katastrofa się wydarzy, pisze doktor Tomasz S. Markiewka, to po prostu fakt. Pytanie, czy możemy jeszcze coś zrobić?

O tym, że zmienia się klimat, nie muszę nikomu mówić. Wszyscy to widzimy. Od jakiegoś czasu mamy co roku problem z suszą. Dlaczego? Wyjaśnia to autor na początku tej książki.

Działania jednostki niewiele zmienią w kwestii działania na rzecz klimatu. Do tego potrzeba zdecydowanych działań. Przede wszystkim polityków. Wszyscy wiemy, jak to u nas wygląda.

Autor podaje konkretne informacje na temat tego, co należy zrobić, by zatrzymać zmiany klimatu. Bez lania wody. Ta książka jest bardzo krótka, ale swoją treścią daje czytelnikowi momentami w twarz. Nie sposób nie zastanowić się nad słowami autora. Zwłaszcza w kwestii wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia.

Z lektury książki dowiecie się, jak giganci finansowi wpływają na zmiany klimatu. Zobaczycie, jak konsumpcjonizm wpływa na niszczenie planety. A przy okazji dowiecie się, co serial "Dynastia" ma wspólnego z obecną sytuacją na świecie.

Plus za odwołania do popkultury. Całość jest napisana prostym językiem. Jeszcze żeby przemówił do polityków, którzy powinni przestać zajmować się kiełbasą wyborczą i zacząć zwracać uwagę na naprawdę ważne kwestie. Tego sobie i Wam życzę. Obyśmy nie doczekali czasów, w których Ziemia zacznie nam odpłacać za to, co jej zrobiliśmy. Obecna pandemia to ostrzeżenie. Na to również zwraca uwagę autor.

To książka niepozorna, ale godna uwagi. Polecam.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka