Anders Hansen "Uspokój swój mózg"

 

Jak poczuć się lepiej i zadbać o siebie w niespokojnych czasach?

Chociaż ludzkości nigdy nie żyło się lepiej, wielu z nas czuje się źle. Żyjemy w epoce ciągłego stresu, natłoku negatywnych i smutnych informacji, porównywanie się z innymi obniża nasze samopoczucie.

Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad mózgiem, pozwala zrozumieć jakie mechanizmy kierują naszymi emocjami i samopoczuciem oraz daje konkretne wskazówki jak możemy poprawić nasz dobrostan i czuć się lepiej.

Po co nam emocje? Jaki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa mają relacje z innymi? Ile kontaktów społecznych powinniśmy utrzymywać by czuć się lepiej? Jak zachować spokój w świecie w którym każdego dnia trafiają do nas negatywne i smutne wiadomości? Czy szczęśliwe życie jest w ogóle możliwe? Jak nie pozwolić by stres nas kontrolował?

Po co nam emocje? Dlaczego boimy się pająków, a nie samochodów, skoro wiele osób ginie w wypadkach samochodowych? Dlaczego szczęście jest stanem przejściowym? Co motywuje nas do działania? Na te i wiele innych pytań odpowiada ta publikacja.

Nie miałam wielkich oczekiwań, sięgając po tę książkę. Nieco nawet obawiałam się tego, że mogę zostać zasypana specjalistycznym słownictwem, z którego niewiele zrozumiem. Na szczęście Anders Hansen podszedł do tematu w przystępny sposób. Wyjaśnia, na jakiej zasadzie działa nasz mózg i na jakie bodźce reaguje. Minęło sporo czasu, odkąd przestaliśmy kryć się w jaskiniach przed drapieżnikami, ale niekoniecznie dotarło to do naszych mózgów. Jesteśmy w trybie czuwania, wypatrując niebezpieczeństwa. 

Autor zwraca uwagę, na co jest nakierowane nasze ciało. Wyjaśnia mechanizmy powstawania depresji, tłumaczy, skąd biorą się napady paniki. Jeśli interesujecie się taką właśnie tematyką, to myślę, że książka może Was zainteresować. Można dzięki niej pozbyć się poczucia winy w kwestii swojego nie zawsze dobrego samopoczucia.

Najbardziej zapadł mi w pamięć fragment o tym, dlaczego boimy się pewnych rzeczy. Nigdy nie patrzyłam na to w sposób, w jaki pokazuje to autor. To tylko pokazuje, jak niewiele wiem na temat mózgu i tego, co jest w nim zapisane.

Plus za używanie przykładów z życia wziętych podczas opisywania różnych zagadnień. Łatwiej je dzięki temu przełożyć na własny przypadek. To kopalnia ciekawostek i kwestii, nad którymi warto się zastanowić. Pokazuje, z jakimi problemami borykają się ludzie, co niektórym osobom może pomóc zrozumieć zachowanie innych. Polecam.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Znak.

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Warto przeczytać. Ja z chęcią sięgnę po tą książkę

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka dla mnie. Będę jej szukać

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam o tej książce, Bardzo lubię takie czytać

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka