Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd


Jak mawia doktor House: "everybody lies", czyli wszyscy kłamią. To leży w ludzkiej naturze. Robimy to z różnych powodów: bo nie chcemy zrobić komuś przykrości, nie chcemy przyznać się do winy, a czasem po prostu chcemy dodać sobie kilka punktów do szpanu. Niestety, ale tak jest. Jak odróżnić prawdę od kłamstwa? To pokazuje nam książka Anatomia kłamstwa.
Przyjęło się, że kłamcy unikają kontaktu wzrokowego, zakładają ręce na piersi i od razu można po ich zachowaniu wywnioskować to, że coś kręcą. Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Ktoś po prostu może nie lubić patrzeć komuś w oczy, może mu być zimno, a kręci się dlatego, że trudno mu usiedzieć w miejscu. Wykrycie kłamstwa nie jest takie łatwe. Nie zazdroszczę pracy agentom CIA.
Jak przyłapać kłamcę na gorącym uczynku? Przede wszystkim należy poznać to, w jaki sposób przebiega proces kłamania. Trzeba zadawać konkretne pytania, nauczyć się pewnych zachowań i zrobić wiele innych rzeczy. Wszystko to opisuje Anatomia kłamstwa. Nie jest to pierwsza lepsza książka o kłamaniu. To kompendium wiedzy, z którym powinni zaznajomić się ci, którzy czują się oszukani. Fakty przedstawiono co prawda w naukowy sposób, ale jest on bardzo przystępny dla laików, choć czasem wymaga maksimum skupienia od czytelników. Nawet najmniejsze rozproszenie uwagi sprawia w niektórych miejscach, że trzeba wrócić do poprzednich zdań, by zrozumieć sens czytanego tekstu.
Bardzo podobało mi się to, że naukowe teorie zostały poparte przykładami z życia. To pomaga zapamiętać wiele rzeczy. Bez tych przykładów książka mogłaby być bardzo trudna w odbiorze i straciłaby sporo na swojej wartości.
Dodatkowy plus należy się za to, że czytelnicy dostali do ręki narzędzie umożliwiające im samodzielne odkrycie kłamstwa. Rodzice martwiący się o to, czy ich dzieci nie biorą narkotyków, mogą porozmawiać z nimi, korzystając ze wskazówek przygotowanych przez specjalistów. Małżonkowie poddający pod wątpliwość wierność partnera mogą rozwiać wątpliwości, zadając specjalne pytania, które uniemożliwią udzielenie dwuznacznych odpowiedzi.
Komu mogę polecić tę książkę? Przede wszystkim osobom interesującym się psychologią i rodzicom. Coś dla siebie znajdą także osoby obracające się w kręgach związanych z dużymi pieniędzmi. Tam kłamstwa są, niestety, na porządku dziennym, dlatego warto przeczytać o tym, jak się przed nimi ustrzec.

Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd
Anatomia kłamstwa
Wydawnictwo Sine Qua Non
Kraków 2015

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję wydawnictwu


Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka