Radosław Kotarski "Nic bardziej mylnego"

Mity towarzyszą ludzkości już od wieków starożytnych. Wiele z nich przetrwało przez wiele lat i utarło się w kulturze jako oczywiste fakty. W swojej książce Radosław Kotarski postanowił obalić część z nich.

Książka jest podzielona na kilka części. W każdej z nich autor, popierając się naukowymi dowodami, obala kilka znanych nam wszystkim mitów. Dość długo wierzyłam w to, że Napoleon był kurduplem. Przyjęłam do wiadomości także to, że Krzysztof Kolumb jako pierwszy odkrył Amerykę. Bałam się też, że jeśli będę strzelać palcami, na starość będę miała brzydkie dłonie. Dałam sobie też wmówić to, że Adam i Ewa zjedli w raju jabłko. Nic bardziej mylnego. Przykłady mogłabym mnożyć. Ale po co? Nie będę odbierała Wam przyjemności z lektury. 

Nic bardziej mylnego pochłonęłam w ciągu kilku godzin. Bardzo przypadł mi do gustu sposób, w jaki Radosław Kotarski podszedł do tematu. Owszem, zrobił to w naukowy sposób, na końcu publikacji znajduje się obszerna bibliografia, która pokazuje, jak wiele pracy włożył on w swoją książkę. Wiecie, co wyróżnia go na tle innych ludzi obalających mity? Poczucie humoru. Każdy mit jest opisany w bardzo ciekawy i zabawny sposób. Autor nie zasypuje czytelników tylko suchymi faktami, dzięki czemu ta książka sporo zyskuje na wartości.

Tę publikację można czytać na wyrywki. To może być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla czytelników, którzy nie mają zbyt wiele czasu. Odłożenie książki na półkę po przeczytaniu dwóch czy trzech mitów nie powoduje, że gubi się wątek. Ostatnimi czasy jestem bardzo zabiegana i to była idealna publikacja dla mnie.

Nieco obawiałam się tego, że umieszczenie w jednej książce tak wielu historii może spowodować chaos. Na szczęście autor dobrze przemyślał rozkład obalanych mitów. Ułożył je tematycznie. Nie skakał od jednej opowieści do drugiej. Opisywał wszystko dokładnie od początku do końca. Podziwiam jego precyzję w dążeniu do odkrycia prawdy. Radosław Kotarski dał mi odpowiedź na wiele pytań, które frapowały mnie od dawna, za co jestem mu wdzięczna. A że przy okazji obalił kilka mitów z mojego dzieciństwa... To drobny szczegół.

Jeżeli lubicie czytać popularnonaukowe pozycje - właśnie znaleźliście idealną książkę dla siebie. Na pewno nie będziecie się z nią nudzić. Polecam.

Radosław Kotarski
Nic bardziej mylnego
Wydawnictwo Znak
Kraków 2015

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Książka jest genialna, bardzo przyjemnie się ją czyta. No i ten humor Radka, czytając książkę w głowie miałam jego głos :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam kanał Radka na YT, niestety nie miałam jeszcze okazji kupić książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam wielką ochotę na tę książkę! Ostatnio przeglądałam ją w księgarni, otworzyłam na losowym temacie ze środka i.. właściwie mogłabym tak zostać i po prostu czytać. :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka