Marek Rybarczyk "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa"

Wiem, że kiedyś już o tym wspominałam, ale lubię czytać książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Elżbieta II wzbudza mój podziw. To monarchini, której nikt nie będzie w stanie zastąpić. Chcecie dowiedzieć się, co wyniosłam z lektury książki Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?

Elżbieta II nie urodziła się jako potencjalna następczyni tronu Wielkiej Brytanii. Gdyby jej wuj nie abdykował, pewnie nie zostałaby królową. Od najmłodszych lat była pod stałą obserwacją innych osób. Zawsze perfekcyjna, opanowana, nie dawała poznać po sobie żadnych emocji. Nie znosi niepunktualności, od lat ma niezmienne zwyczaje, nosi specjalne ciężarki, by jej ubrania nie zostały narażone na podmuchy wiatru. Tkwi też w małżeństwie, które nie jest szczęśliwe. Tych rzeczy oraz wielu innych faktów możecie dowiedzieć się z lektury książki Marka Rybarczyka.

Przyznam szczerze, że miałam dość duże oczekiwania wobec tej pozycji. Z żalem przyznaję, że nie zostały one spełnione. Wszystko, o czym pisał autor, wiedziałam już od dawna i w sumie niczym mnie nie zaskoczył. Zobaczyłam tylko kilka zdjęć, których wcześniej nie widziałam. Mam wrażenie, że obraz królowej przedstawiony w tej książce jest niepełny. Monarchini została pokazana z niekoniecznie dobrej strony. Skupiono się głównie na jej dziwactwach, zapominając o tym, że jest ona damą w pełnym tego słowa znaczeniu. Wzbudza podziw innych, zależy jej na dobru państwa, którego jest królową. Nieco po macoszemu potraktowano także to, co działo się z nią po śmierci Diany.

Nie zrozumcie mnie źle, nie twierdzę, że to zła publikacja. Nic z tych rzeczy. Marek Rybarczyk ma lekkie pióro i w ciekawy sposób opowiada o codzienności i tajemnicach królowej Elżbiety II. Nie nudziłam się przy tej książce, choć niewiele wniosła do mojego życia. Kto powinien sięgnąć po tę publikację? Myślę, że przede wszystkim ci czytelnicy, którzy o brytyjskiej rodzinie królewskiej wiedzą niewiele i nie czytali książki Sally Bedell Smith Elżbieta II. Portret monarchini. Oni najwięcej skorzystają na lekturze. Jeśli jednak, podobnie jak ja, przeczytaliście pozycję, o której przed chwilą wspomniałam, poszukajcie raczej czegoś innego do czytania. Raczej nie dowiecie się niczego nowego.

Marek Rybarczyk
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa
Wydawnictwo Znak
Kraków 2016

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka