Jean Sasson "W kręgu księżniczki Sułtany"

Jean Sasson po raz kolejny opowiada czytelnikom o losach księżniczki Sułtany i jej bliskich. Czego tym razem dowiemy się z lektury? Między innymi tego, w jaki sposób przymusza się dziewczynę do ślubu z o wiele starszym od niej mężczyzną. Przekonacie się także, co jest w stanie zrobić ojciec, by tylko zapobiec histerii córki. Ta książka zamyka pierwszy cykl opowieści o Sułtanie i jej bliskich, dlatego przed lekturą sięgnijcie po Księżniczkę oraz Córki księżniczki Sułtany. Autorka odwołuje się do wcześniejszych wydarzeń i łatwiej będzie Wam się odnaleźć w tym świecie.


Sułtana po raz kolejny opowiada o swoich bliskich oraz próbach poprawienia sytuacji mieszkających w Arabii Saudyjskiej kobiet. Nie jest to takie łatwe, tym bardziej, że prawie nikt nie potępia kupowania niewolnic czy aranżowanych małżeństw. Nawet wśród jej bliskich takie sytuacje są na porządku dziennym.

Kobieta ma to szczęście, że urodziła się jako księżniczka. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z nią, ale po raz kolejny nieco zirytowało mnie jej obnoszenie się z bogactwem. Ja wolę być biedna, ale mieszkać w normalnym miejscu, gdzie nikt nie każe mi zakrywać twarzy, mogę prowadzić samochód i mam coś do powiedzenia na swój temat. 

W trakcie lektury mogłam nieco bliżej poznać dwie córki kobiety, Mahę i Amani. Z pierwszą z nich dogadałabym się szybciej. Jest zdecydowanie bardziej podobna do matki, chce walczyć o lepsze życie kobiet. Druga z nich jest tak rozpuszczona i infantylna, że czytanie o niej aż boli. Jej zachowanie było poniżej krytyki i dziwi mnie to, że rodzice niewiele robili sobie z tego, że córka robi to co chce. Mam tu na myśli chociażby akcję z kradzieżą zamkniętych w klatkach ptaków. Przekonania Amani też niespecjalnie do mnie przemawiają. Cały czas mam wrażenie, że to dziecko zostało podmienione w szpitalu.

Z całego cyklu o księżniczce Sułtanie, ta książka wydaje mi się najmniej naznaczona cierpieniem kobiet, co nie znaczy, że go tutaj nie ma. Sułtana wciąż jednak w głównej mierze skupiała się na swoich bliskich. 

Książkę czyta się szybko, ja pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Podejrzewam, że jeszcze kiedyś do niej powrócę. Będzie mi brakowało Sułtany i jej bliskich. Mam nadzieję, że doczekam się jeszcze kiedyś kolejnej książki na jej temat. Jeśli nie czytaliście żadnej z opowieści o księżniczce, a interesujecie się losami kobiet mieszkających w Arabii Saudyjskiej, zachęcam Was do lektury. To są prawdziwe historie, które dają do myślenia.

Książki o księżniczce Sułtanie
Księżniczka
Córki księżniczki Sułtany
W kręgu księżniczki Sułtany
Łzy księżniczki
Sekrety księżniczki

Jean Sasson
W kręgu księżniczki Sułtany
Wydawnictwo Znak
Kraków 2017

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Jeszcze nie czytałam żadnej książki z tego cyklu :) Ale może nadrobię zaległości :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka