Manuel Moros Pena "Lekarze Hitlera. Zbrodnicza medycyna"

O czystości aryjskiej rasy pewnie już wiele słyszeliście. Ludobójstwo za czasów II wojny światowej także nie jest dla Was tajemnicą. Pozwólcie, że krótko opowiem o najbardziej wstrząsającej publikacji na temat eksperymentów nazistowskich lekarzy, z jaką przyszło mi się zmierzyć.
Autor publikacji bardzo dokładnie analizuje, jak program eliminacji niepełnosprawnych i chorych psychicznie dzieci – wymyślony, koordynowany i wykonywany przez lekarzy – przerodził się ostatecznie w masowe zabójstwa w obozach zagłady i okrutne eksperymenty medyczne prowadzone przez uznanych specjalistów. Pisze o przymusowej sterylizacji, eksperymentach na bliźniętach czy przeszczepach albo zarażaniu ludzi bakteriami. To tylko niewielka część tematów, o jakich przeczytacie w tej książce. O ile będziecie w stanie to zrobić.

W trakcie lektury płakałam jak bóbr. Kiedy widziałam zdjęcia tych ludzi i czytałam o tym, co im robiono, nie potrafiłam podejść do tego ze spokojem. To było ponad moje siły. Żaden z autorów publikacji na temat eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych nie wzbudził we mnie takich emocji.

Manuel Moros Pena nie szuka sensacji. Opowiada o historii, do której scenariusz napisało życie. To była bardzo trudna lektura. Bardzo dobrze napisana, ale na tyle szokująca, że nie byłam w stanie czytać jej na raz. 

Plusem publikacji jest to, że wydarzenia zostały opisane chronologicznie, więc możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat rozwijała się ta pseudomedycyna. Z czasem lekarze Hitlera pozwalali sobie na coraz to więcej. W głowie mi się nie mieści, jak można było coś takiego zrobić drugiemu człowiekowi. Ciąć go, zarażać bakteriami, zmuszać do picia morskiej wody i przeprowadzać na nim nieludzkich eksperymentów. 

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest książka dla każdego, ale jeśli chcecie się przekonać, jak wyglądały eksperymenty medyczne na więźniach, kto opiekował się Hitlerem i co mu doradzał oraz co stało się z pseudolekarzami - odsyłam do tej książki. Ostrzegam jednak, że to będzie dla Was prawdziwy egzamin wytrzymałości, jeżeli chodzi o obserwowanie ludzkiego cierpienia.

Manuel Moros Pena
Lekarze Hitlera. Zbrodnicza medycyna
Wydawnictwo RM

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Ja bardzo chętnie przeczytam!! Chociaż to z pewnością ciężka książka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie i najbardziej przeraża mnie to, że to człowiek człowiekowi robił coś takiego:(

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka