Listopad z Marginesami!

Już 14 listopada na rynku wydawniczym pojawią się 4 nowości od Marginesów!Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, autorki książki Pod podszewką, zaprosiły pisarzy i osoby związane ze światem literackim do rozmowy o wizerunku: o tym, czy przywiązują wagę do wyglądu, czy strój ma znaczenie – czy świadomie dobierają ubiór czy pozwalają sobie na abnegację. Powstały wywiady nie tylko o modzie, ale i o tym, na ile wizerunek jest ważny dla pisarza. Każdy z rozmówców zaprojektował element garderoby, który następnie został uszyty w pracowni Justyny Ołtarzewskiej. Powstała "kolekcja literacka", w której znalazły się m.in. jedwabna suknia, w której Olga Tokarczuk odebrała nagrodę The Man Booker International, suknia z pajęczą siecią na plecach dla Katarzyny Bondy, trencz dla Marty Guzowskiej, zestaw ze spódnicą w stylu lat 50. Sylwii Chutnik… Na rozmowy o strojach dali się też namówić mężczyźni: Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz…

Książka Daniela Wyszogrodzkiego "Ale musicale!" to kompendium wiedzy o musicalach, które powstawały w latach 1918-2018. Autor od lat zajmuje się popularyzowaniem tego gatunku muzycznego, współpracował z największymi twórcami teatru, sam tę scenę przez wiele lat kreował jako kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. W swojej książce zebrał informacje o kultowych spektaklach aż po współczesne hity, takie,  jak "La La Land" czy "Hamilton".

W "Księdze zwierząt niemalże niemożliwych", Caspar Henderson stworzył bestiariusz XXI wieku. Aksolotl, niesporczak, ksenofiofor, motyl morski, rekin chochlik to przykłady zwierząt zamieszkujących naszą planetę, które daleko wykraczają poza ludzką wyobraźnię. W sposób dowcipny i pasjonujący autor przedstawia współczesną menażerię: opisuje piękno i dziwaczność wielu stworzeń,  w tym także człowieka…

Jak przygotować Święta wegańskie, by z jednej strony zachować tradycyjne smaki z dzieciństwa, a jednocześnie nie krzywdzić zwierząt? Karoline Jonsson, założycielka jednego z najciekawszych szwedzkich blogów kulinarnych, odkrywa na nowo moc Świąt! "Z jednej strony stare domowe klasyki są bliskie memu sercu i chętnie przygotowuję ich wegańskie odpowiedniki, szczególnie w zimowym półroczu, ale z drugiej strony równie dużo radości sprawia mi komponowanie nowych warzywnych dan? od podstaw" - opowiada autorka. 

Udostępnij ten post

2 komentarze :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka