Królewskie Piątki: #19 Robert Ziębiński "Stephen King: instrukcja obsługi"

Jak rozpoczęła się kariera Stephena Kinga? Co dawało mu inspirację? Jakie powieści jego autorstwa zostały przeniesione na duży ekran i czy autorowi podobały się wizje reżyserów? Po które książki Króla warto sięgnąć, a które lepiej sobie odpuścić? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć w swojej publikacji Robert Ziębiński.

Jeśli chodzi o mnie i o twórczość Stephena Kinga, to różnie z nami bywa. Jedne jego powieści czytałam z zapartym tchem, zaś inne porzucałam w połowie. Mam mimo wszystko sentyment do twórczości tego autora, dlatego też zdecydowałam się na przeczytanie tej publikacji.

Autor omówił wszystkie dzieła Kinga, które do tej pory ujrzały światło dzienne. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Jak się okazało, w wielu kwestiach mieliśmy podobne zdanie, ale nie zawsze uważaliśmy to samo o książkach Kinga. I nie widzę w tym niczego złego, bo gusta są różne.

Publikacja jest napisana w bardzo przejrzysty sposób, także nie musicie obawiać się tego, że się w niej pogubicie. Widać, że autor włożył sporo serca w napisanie jej. I chwała mu za to, że nie jest to jeden wielki pean na cześć pisarza. Robert Ziębiński nie bał się bowiem krytykować niektórych utworów. Oberwało się zwłaszcza tym, które King pisał, będąc na haju.

To kawał dobrej literatury. Nie trzeba jej czytać od deski do deski, można przeskakiwać między fragmentami. Poza tym rozdziały nie są jakoś przerażająco długie, więc to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na czytanie. Możecie spokojnie poczytać o kilku książkach, a potem odłożyć publikację na półkę. Nie bójcie się, nie zgubicie wątku.

Jeżeli szukacie publikacji, która w wyczerpujący sposób opowie Wam o twórczości Kinga, to może być książka dla Was. Nie jest napisana w suchy, analityczny sposób. Wręcz przeciwnie, będziecie się raczej dobrze bawić w trakcie czytania. Nie zostaniecie zarzuceni datami, które trzeba pamiętać ani analizą literaturoznawczą, którą ciężko będzie przetrawić. To po prostu dobra książka o twórczości jednego z najbardziej znanych na świecie pisarzy.

Robert Ziębiński
Stephen King: instrukcja obsługi
Wydawnictwo Albatros
Warszawa 2019

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Czytać Kinga uwielbiam, ale czy polubię czytanie O Kingu? Jako osoba, która nie przepada za biografiami szczerze w to wątpię ;)

    Czytanka na Dobranoc

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka