Manuela Gretkowska, Patrycja Pustkowiak "Trudno z miłości się podnieść"

"Bezczelna, wzruszająca, niezwykła - rozmowa z Manuelą Gretkowską, naszą narodową libertynką. O miłosnych komplikacjach, slow life i fast sex, duchowości, narkotykach, a przede wszystkim o współczesnej Polsce. Manifest swobody myślenia i bycia wbrew wszystkiemu: cenzurze, hejtowi, banowaniu, przemilczaniu i wycinaniu". 

Jeśli chodzi o mnie i o Manuelę Gretkowską, to nasza przygoda jest dość burzliwa. Jeszcze parę lat temu sama nawoływałabym do palenia jej książek na stosie.  Studia na filologii polskiej i teorie moich wykładowców na jej temat (zwłaszcza te feministyczne) nie ułatwiały mi zadania. Musiałam dojrzeć do jej twórczości. Teraz bez bicia przyznaję się do tego, że kocham tę autorkę. Mądra babka, która nie boi się mówić głośno o tym, co my wolimy schować pod dywanem.

W tej rozmowie Manuela Gretkowska wali prawdą prosto w oczy. Mówi o tym, jak wiele rodzin boryka się z problemem alkoholowym, ile kobiet znosi męża pijaka, bo przecież tak trzeba. To nie jest lukrowana historyjka o pełnych rodzinach z grzecznymi dziećmi, które idealnie wyglądałyby na Instagramie. Manuela Gretkowska mówi o życiu tak, jak je widzi. Jakie ono jest. Opowiada o tym, dlaczego zdecydowała się na ślub, jak zareagowała na wieść, że jest w ciąży, jak wyglądały kiedyś jej relacje z mężczyznami. Mówi, skąd bierze pomysły na powieści.

Nieco obawiałam się tego, jak ten wywiad będzie wyglądał. Nie wiedziałam, czy Patrycja Pustkowiak poradzi sobie z rozmową z Manuelą Gretkowską i czapki z głów, obie panie się uzupełniały. To był sprawnie poprowadzony wywiad, ciekawy, rzeczowy. Ci, którzy cenią autorkę, będą mogli po raz kolejny zachwycić się jej słowami. Przeciwnicy znajdą jeszcze więcej argumentów, by unikać jej twórczości.

Tę książkę czyta się jednym tchem. Daje do myślenia i jak już wspomniałam, wali prawdą prosto w oczy. Takich osobowości jak Manuela Gretkowska przydałoby się w Polsce więcej. Może i komuś by dało to do myślenia. Bo ta kobieta bardzo mądrze mówi. W wielu kwestiach trudno mi się z nią nie zgodzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię alkoholu.

Manuela Gretkowska, Patrycja Pustkowiak
Trudno z miłości się podnieść
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2019

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka