Rafał Tomański "Tatami kontra krzesła"

"Z tej książki dowiecie się, dlaczego Japończycy mają skośne oczy, nie lubią Facebooka i namiętnie grają w golfa. Przeczytacie o kobietach cierpiących na syndrom męża na emeryturze i na stare lata zbierających pluszaki... o mężczyznach godzinami gapiących się na spadające metalowe kulki... o biznesmenach kupujących zużyte majtki gimnazjalistek w specjalnych automatach... o superszybkich pociągach wyposażonych w starodawne toalety...".


O Japonii wiem niewiele, więc ta książka przypadła mi do gustu. Nie była to co prawda obszerna publikacja, ale pokazała mi blaski i cienie tego kraju.

Wydawało mi się, że my, ludzie z Europy i Japończycy, pochodzimy z dwóch różnych światów. My nie wyobrażamy sobie pracy ponad siły, nie chwalimy się zmarłymi z przepracowania członkami rodziny, nie mieszkamy w niewielkich klitkach, a małżonkowie raczej nie mają problemów z tym, co się dzieje w ich życiu, gdy przechodzą na emeryturę.

Ta książka swoje lata już ma, więc można ją potraktować raczej jako ciekawostkę. Mimo wszystko dowiecie się z niej, jak możecie zachować się w Japonii. Co jest mile widziane, a czego lepiej nie robić.

Najbardziej poruszyła mnie kwestia żon, które nie potrafią sobie poradzić z życiem, gdy mąż przechodzi na emeryturę. Ten wcześniej niemal mieszkał w pracy, a nagle zaczyna być częściej w domu. I jak tu żyć z osobą, której właściwie się nie zna?

Jeśli szukacie książki, która opowie Wam o Japonii, myślę, że możecie przeczytać tę publikację. Nie jest to obszerne opracowanie, ale warto się z nim zapoznać.

Rafał Tomański
Tatami kontra krzesła
Wydawnictwo MUZA
Warszawa 2013

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka