Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #186 "Opowiem Ci o zbrodni"

"Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Katarzyna Puzyńska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrząsnęły Polska. Pisarze analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt.
Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię. Wszyscy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników".

Słyszałam wiele dobrego na temat tej książki i dość długo ostrzyłam sobie na nią zęby. Idealnie bowiem pasowała do mojego poniedziałkowego cyklu ze zbrodnią w tle. Opowieści o zbrodniach, które wydarzyły się naprawdę - nie mogłam przejść obok tej publikacji obojętnie.

Jestem w miarę na świeżo po lekturze, skończyłam ją czytać w zeszłym tygodniu i wiecie co? Niewiele z niej już pamiętam. Ta książka nie zrobiła na mnie praktycznie żadnego wrażenia. Liczyłam na coś zdecydowanie lepszego.

Widziałam, że to nie będą długie historie, wiedziałam, ile stron liczy sobie publikacja, ale Igor Brejdygant i Katarzyna Puzyńska pokazali, że można nawet w tak krótkich opowieściach zawrzeć sporo emocji i zaintrygować nimi czytelnika. Moim zdaniem ich historie były najlepsze, wgniotły mnie w fotel. Przy całej mojej miłości do Wojciecha Chmielarza i Marty Guzowskiej muszę powiedzieć, że oni mnie nieco rozczarowali.

Znane nazwiska na pewno przyciągnęły czytelników. Sama znalazłam się w tym gronie. Jednak nie uważam, żeby to byłą wybitna książka. Czegoś jej zabrakło. Bardzo trudno mi opisać moje odczucia w stosunku do tej publikacji. Miała spory potencjał, ale moim zdaniem nie został on wykorzystany. Część historii nie zrobiła na mnie wrażenia, choć powinna, w końcu mowa o zbrodniach, które faktycznie miały miejsce.

Nie była to wybitna pozycja, nie podzielam zachwytów nad nią, ale mam zamiar sięgnąć po drugą część. Jestem ciekawa, czy będzie ciekawsza od tej.

Opowiem Ci o zbrodni
Kompania Mediowa
Warszawa 2018

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka