Greer Hendrick, Sarah Pekkanen "Anonimowa dziewczyna"

Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields jest przekonana, że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań, po czym odbierze wynagrodzenie i na tym skończy się jej rola. Jednak gdy pytania stają się coraz bardziej natarczywe i dogłębne, a sesje badawcze przeradzają się w zadania do wykonania, podczas których Jessica dostaje wytyczne, jak ma się ubrać i zachowywać, dziewczyna zaczyna mieć odczucie, że doktor Shields zna jej myśli... i wie, co Jess ma do ukrycia. W im większą Jess popada paranoję, tym bardziej jasne staje się dla niej, że nie wie już, co w jej życiu jest realne, a co stanowi jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Uwikłana w sieci podstępnych oszustw i zazdrości, dziewczyna szybko się przekonuje, że niektóre obsesje bywają zabójcze...

Co bylibyście w stanie zrobić, żeby zarobić pieniądze? Jessica, główna bohaterka tej powieści, musiała odpowiedzieć sobie na to pytanie. Była w dość trudnej sytuacji finansowej, gdy pojawiła się okazja szybkiego zarobku. 

Ta książka opowiada o tym, do czego jest zdolny człowiek, by uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. To historia o manipulacji. Akcja rozwija się dość powoli. Początek książki jest niemal sielski, więcej zaczyna się dziać w części drugiej. Wychodzą na jaw pewne tajemnice, a my dostajemy kolejne części układanki do złożenia.

Mimo wad polubiłam główną bohaterkę. Rozumiałam, dlaczego robiła pewne rzeczy i choć nie zawsze zachowywała się dobrze, chciałam, żeby wszystko jej się poukładało. Niepokoiło mnie to, do czego zmierza eksperyment doktor Shields. 

Ta historia pokazuje, jak łatwo manipulować człowiekiem, gdy ma się nad nim pewną przewagę. W trakcie czytania właściwie nie wiadomo, komu można ufać, bo każdy ma coś do ukrycia. Czy naprawdę możemy poznać drugiego człowieka, czy jesteśmy skazani wyłącznie na to, by "kupić" obraz jego osoby, który sam nam pokazuje?

Może i nie jest to powieść, którą czyta się z zapartym tchem, a trup ściele się gęsto, ale historia wciąga. Chciałam dowiedzieć się, co wydarzy się dalej. Wspomniałam już o Jessice, ale pozostali bohaterowie również nie byli mi obojętni. Wzbudzali we mnie zarówno dobre, jak i złe uczucia. Niektórym życzyłam wszystkiego najgorszego.

Duet autorek po raz kolejny pokazał, że potrafi stworzyć ciekawą historię, która zmusza do myślenia  i wzbudza niepokój. Jestem ciekawa tego, co są w stanie mi jeszcze zaprezentować.

Greer Hendrick, Sarah Pekkanen
Anonimowa dziewczyna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka