Paweł F. Nowakowski "Maria Magdalena"

Kim była Maria Magdalena? Kobietą wykonującą najstarszy zawód świata, najgorliwszą uczennicą Chrystusa równą apostołom czy może – jak twierdził Dan Brown w „Kodzie Leonarda da Vinci” – żoną Jezusa i matką Jego dzieci? Co sprawiło, że stała się bohaterką obrazów wielu mistrzów malarstwa, dzieł literatów, filmów i piosenek? Dzięki czemu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła?

Maria Magdalena była zdecydowanie moją ulubioną postacią biblijną. Nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Dlatego też zdecydowałam się na przeczytanie tej publikacji. Byłam ciekawa, co autor jest w stanie mi opowiedzieć o Marii Magdalenie, ale jednocześnie bałam się tego, w którą stronę to wszystko pójdzie, bo hej, skandal przecież dobrze się sprzeda.

I wiecie co? Jestem oczarowana tą publikacją. Jeśli liczycie na to, że znajdziecie tutaj szokujące informacje, które wywrócą do góry nogami świat chrześcijański, to niestety muszę Was rozczarować. To bardzo rzetelna biografia Marii Magdaleny, która analizuje Pismo Święte, by pokazać nam, kim ona była. Pokazuje, jak jej postać jest przedstawiana w różnych ewangeliach. Nie jest to jednolity obraz.

Pochłonęłam tę książkę w jeden wieczór. Widać, że autor włożył w nią dużo pracy i uważam, że wykonał kawał dobrej roboty. Każdy jego argument jest poparty konkretnym przykładem. Paweł F. Nowakowski zestawia ze sobą prawdę i wykreowane na przestrzeni wieków mity. 

Czy książka daje odpowiedzi na wszystkie pytania o Marii Magdalenie? Moim zdaniem nie, ale stanowi dobrą podstawę po poszerzania wiedzy na jej temat. Jeśli szukacie dobrej publikacji o tej postaci, polecam tę książkę.

Paweł F. Nowakowski
Maria Magdalena
Wydawnictwo Znak
Kraków 2019

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka