Paweł Kapusta "Gad. Spowiedź klawisza"

Paweł Kapusta oddaje głos gadom – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. "Odwiedzając zakłady karne, prześwietlając oddziały, cele i gabinety, Kapusta szuka dziur w niewydolnym systemie. W systemie, w którym zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze. W którym pojęcie resocjalizacja stanowi dla osadzonego jedynie sposób uzyskania dodatkowej przepustki. Który – według funkcjonariuszy – w dużej mierze bandytów produkuje, a nie nawraca. Który zaczyna się chwiać. Bo kto chce iść do pracy, w której napięcie sięga zenitu, a pensja bruku? Bohaterowie mówią też wprost: tak, w polskich więzieniach bije się osadzonych. Tak, w polskich więzieniach problemem jest nielegalny kontakt ze skazanymi – przemyt, handel, noszenie grypsów, telefonów komórkowych, alkoholu. Kontakty seksualne strażników z więźniami. Praca operacyjna służb specjalnych, pozwalających bandytom na prowadzenie nielegalnych biznesów zza więziennych murów".

Muszę się przyznać, że bardzo bałam się tej książki. Nie wiedziałam, czy nie pokona mnie słownictwo, jakim będą posługiwali się bohaterowie. Jednak muszę przyznać, że totalnie przepadłam w trakcie słuchania audiobooka w wykonaniu Janusza Chabiora. 

To nie jest napisana piękną polszczyzną publikacja. To książka, która niektórych może zbulwersować. Znajdziecie tu opis życia więziennego bez cenzury. Polskie więzienia nie są idealne. Jak pewnie zauważyliście w zacytowanym przeze mnie opisie, dzieje się tam czasem bardzo źle. Ale taka jest nasza rzeczywistość i musimy się z tym zmierzyć.

Paweł Kapusta wykonał kawał świetnej roboty. Książka wciąga, wzbudza emocje. Można się pośmiać, ale też zdenerwować do granic możliwości. A i czasem wzruszająco było. Takie właśnie powinny być reportaże. Ogromne brawa dla autora. Jestem pod ogromnym wrażeniem i czekam na jego kolejne publikacje. Muszę jeszcze nadrobić poprzednią, bo nie miałam póki co okazji, by to zrobić.

Jeśli chcecie przekonać się, jak wygląda życie strażnika więziennego, z czym musi się zmierzyć, jakie ma perspektywy, to polecam gorąco tę książkę. Polecam też audiobooka. To był majstersztyk, jestem nim oczarowana.

Paweł Kapusta
Gad. Spowiedź klawisza
Wydawnictwo Wielka Litera
Warszawa 2019

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. to może być bardzo ciekawa książka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja czytałem i nie jestem zachwycony... ale temat super ciekawy

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka