Jared Diamond "Strzelby, zarazki, stal. Krótka historia ludzkości"

W tej przełomowej książce Jared Diamond odkrywa, co tak naprawdę nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, które ukształtowały świat, jaki znamy. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki – strzelby, zarazki i stal – ukształtowały ludzkość. Społeczeństwa, które najwcześniej zajęły się produkcją żywności i udoskonaliły metody jej wytwarzania, najszybciej też porzuciły etap łowiecko-zbieracki, a następnie rozwinęły kulturę pisaną i technologię, równocześnie wyłaniając struktury organizacji państwowej i religijnej. Ale także pośrednio wytworzyły wyniszczające zarazki i udoskonaliły broń, z której pomocą podążyły w świat drogą morską i lądową, aby podbić kultury mniej rozwinięte.
By zilustrować i potwierdzić swoją teorię, autor wyruszył w ekscytującą podroż po naszym globie. Dzięki temu powstała książka wyjątkowa, łącząca wydawałoby się odległe od siebie dziedziny nauki, takie jak geografia, botanika, mikrobiologia czy językoznawstwo i historia, a przy tym napisana językiem niezwykle przystępnym, zrozumiałym dla każdego czytelnika, który chce lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.

Bardzo trudno było mi wciągnąć się w tę książkę. Pierwsza część niespecjalnie mnie zainteresowała, szybko rozpraszałam się podczas lektury. Dopiero od drugiej coś zaskoczyło, a trzecią pochłonęłam jednym tchem.

To nie jest książka, którą czyta się jednym tchem. I nie, nie mam przez to na myśli, że jest nudna. To pozycja naukowa, trzeba skupić się nad tym, co się czyta. W przeciwnym wypadku szybko zgubi się wątek i nie będziemy w stanie zrozumieć słów autora. 

Autor pokazuje, że można w ciekawy sposób pisać o historii rolnictwa, choć nie tylko. To historia ludzkości,która pozwala nam zrozumieć, dlaczego jej losy potoczyły się tak, a nie inaczej.  Co do tego ma nasze pochodzenie? Zainteresował mnie wątek zarazków i tego, jak mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi. One są już niewrażliwe na niektóre z nich, my wręcz przeciwnie. Ciekawe było także czytanie o wynalazkach.

Wiem, że nie jest to książka dla wszystkich, ale jeśli jesteście ciekawi tego, jak rozwijały się dzieje ludzkości, to możecie po nią sięgnąć. Myślę, że znajdziecie coś dla siebie.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka