Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #369 Joanna Bagrij "Pogranicznik"

 

Chłodnej październikowej nocy na szczycie Orlicy zostaje znalezione ciało. Zwłoki półnagiego mężczyzny, porzucone na granicy polsko-czeskiej, są w stanie zaawansowanego rozkładu. Miejscowi policjanci nie mają żadnych śladów poza przedziurawioną czeską monetą z 1900 roku znalezioną w pobliżu zwłok.

W śledztwo angażuje się starsza aspirant Lena Dobrowicz, nowy nabytek orlickiej komendy policji. Gdy ginie kolejna osoba, do sprawy zostaje włączony psycholog kryminalny Oktawian Szakalik. Poznając realia przygranicznej miejscowości, profiler zagłębia się w umysł mordercy, który zostawia sygnały dotyczące kolejnej planowanej zbrodni.

Lena i Oktawian muszą je odczytać, zanim będzie za późno.

To nie jest książka, w której akcja mknie na złamanie karku. Owszem, są momenty, w których przyspiesza, i wtedy się dzieje, ale jej siła tkwi raczej w tym spokoju. Czuć narastające napięcie. Czego jak czego, ale klimatu tej powieści odmówić się nie da. Mistrzowskie było dla mnie to, że akcja powieści dzieje się jesienią, Idealna pora roku dla tej historii.

W pewnym momencie zaczęłam mieć podejrzenia, kto może za tym wszystkim stać. Nie od razu trafiłam. Za pierwszym razem się pomyliłam. Kiedy już pewne fragmenty układanki zaczęły się układać w odpowiednim miejscu, zaczęłam zastanawiać się nad motywem. Rozwiązanie tej zagadki wcale nie było takie proste.

Lena jako bohaterka może nieco irytować, ale na swój sposób mnie do siebie przyciągała. Zdecydowanie nie chciałabym jej podpaść. Pozostali bohaterowie są równie dobrze wykreowani, miałam wrażenie, że uczestniczę w prawdziwym śledztwie, także za to autorka ma u mnie duży plus.

Książka liczy sobie prawie 600 stron, ale za nic nie czuć jej objętości. Pochłonęłam ją w dwa wieczory, dziś mam oczy na zapałki, ale warto było. Najbardziej przemawiały do mnie fragmenty, które pojawiały się na końcu każdego rozdziału. O czym mówię? O tym musicie już przekonać się sami, sięgając po książkę.

Polecam fanom powieści, w których akcja toczy się dość wolno, ale kiedy już przyspiesza, to wciska w fotel. 

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Księgarni Tania Książka.

"Pogranicznika" możecie kupić na Taniaksiazka.pl
Sprawdźcie też inne bestsellery.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka