Daniel Tudor "I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta"

 

Daniel Tudor, brytyjski dziennikarz, pisarz i przedsiębiorca od kilku lat mieszkający w Korei, jako samozwańczy geek wnikliwie przygląda się kulturze koreańskiej w przeróżnych jej odsłonach. Błyskotliwie i dowcipnie omawia niesamowite koreańskie trendy, które podbijają internet, i zdradza ich genezę, wszystko ilustrując znakomitymi zdjęciami.

Przytacza rozmaite ciekawostki, zwraca uwagę na wyznaczniki koreańskiej kultury – od buddyzmu po sztukę tradycyjną i taekwondo. Opowiada o specyfice relacji interpersonalnych, charakterystycznych symbolach i zwyczajach, a także oczywiście o gwiazdach popkultury. Jako dodatkową atrakcję oferuje miniprzewodnik po swoich ulubionych atrakcjach w Seulu.

Od razu powiem, że nie jest to obszerna publikacja o Korei, z której dowiecie się wszystkiego na jej temat. Autor w tej książce zarysowuje raczej kwestie związane z Koreą, zachęcając nas do tego, byśmy mogli sami poszerzyć wiedzę na jej temat. Mamy tu zbiór zagadnień dotyczących relacji międzyludzkich, kuchni, polityki, religii czy obyczajów. Sporo tu ciekawostek, które intrygują, ale też i szokują - choćby kwestia przygotowania mięsa psa do jedzenia.

Z książki dowiecie się, o co chodzi z tym wyścigiem szczurów w Korei, przekonacie się też, jakie obowiązki spoczywają na dorosłych mężczyznach. Znajdziecie także informacje na temat szeroko pojętej kultury. Nie tylko k-popu, ale także kina. 

Ta książka pokazuje różnice kulturowe między Koreą i Europą. Niektóre zwyczaje są mocno przestarzałe i niezrozumiałe dla nas, ale tam wciąż praktykowane. Zwróćcie przede wszystkim uwagę na fragment opisujący małżeństwo i związki, tam to się najbardziej rzuca w oczy.

Autor wyjaśnia także, dlaczego Koreańczycy tak często poddają się operacjom plastycznym. I tu muszę szczerze przyznać, że za sprawą jego słów nieco inaczej zaczęłam patrzeć na tę kwestię. Znaczy się, nic mi do tego, co kto robi ze swoim ciałem, jednak bardziej zrozumiałam ludzi, którzy oddają się w ręce chirurga plastycznego.

Jeśli interesujecie się Koreą, polecam tę książkę. Na końcu znajdziecie informacje na temat tego, co warto tam zobaczyć i jak podróżować po kraju. Te informacje mogą się przydać, kiedy w końcu będzie normalnie i będzie można zwiedzać inne państwa bez obawy o zdrowie.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Księgarni Tania Książka.

"I love Korea" możecie kupić na Taniaksiazka.pl
Sprawdźcie też inne reportaże i literaturę faktu.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka